Tadeusz Kurek z honorowym odznaczeniem

Podczas XX Międzynarodowego Sympozjum Biografistyki Polonijnej ?Z pastorałem przez kontynenty?, które odbyło się w Krakowie, ostrowiecki artysta plastyk, Tadeusz Kurek znalazł się w zacnym gronie postaci odznaczonych Krzyżem Honorowym za zasługi dla Muzeum Niepodległości.
Obecność ostrowieckiego artysty na sympozjum nie była przypadkowa. Pół roku temu organizatorzy, a więc m.in. Muzeum Niepodległości i Biblioteka Krakowska zwrócili się do T. Kurka z prośbą o wykonanie portretów kardynałów, biskupów i rysunków kościołów na obczyźnie do albumu towarzyszącego sympozjum.
-Odpowiedziałem na zaproszenie do współpracy. Wykonałem siedemnaście portretów oraz rysunki kościołów w ołówku. Był to dla mnie zaszczyt. Wykonane prace stanowiły materiał do sympozjum. Cieszy mnie ta współpraca, która także jest promocją dla naszego miasta -przyznaje T. Kurek.
Podczas sympozjum uczestnicy mogli obejrzeć 52 rysunki kościołów z całego świata autorstwa ostrowieckiego artysty, zgromadzone w formie wystawy. Będzie ona również prezentowana w Warszawie podczas kolejnej międzynarodowej konferencji Światowej Rady Badań nad Polonią, Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu im. kard. S. Wyszyńskiego, Polskiego Towarzystwa Nauk na Obczyźnie w Londynie oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak mówi T. Kurek, przyczynkiem do otrzymania odznaczenia było wykonanie ponad rok temu około stu portretów oficerów i generałów polskiego pochodzenia w obcych siłach zbrojnych. Natomiast wystawa ?Stolice Polski? prezentowana trzy lata temu zaistniała niemalże na wszystkich kontynentach: w Europie, Ameryce Południowej, Australii i w Azji. Obecnie ostrowiecki artysta pracuje nad kolejną wystawą. Tym razem będą to portrety lekarzy na XXI Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej Akademii Medycznej w Warszawie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *