Artur Łakomiec, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji: -Wody wystarczy na co najmniej 440 lat

-Teraz walczymy z pandemią koronawirusa, a tymczasem hydrolodzy alarmują, że latem może czekać jedna z największych susz w historii Polski. Na ile to realne zagrożenie – pytam prezesa Zarządu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Ostrowcu Świętokrzyskim, Artura Łakomca.


– Niestety muszę potwierdzić opinie hydrologów, którzy alarmują od kilku lat, że istnieje realne zagrożenie wystąpienia katastroficznej suszy szczególnie w tym roku w Polsce- odpowiada. Z opublikowanych danych meteorologicznych wynika, że na terenie dużej części Polski, przynajmniej w ostatnich dwóch miesiącach wystąpiły bardzo znikome opady, których wielkość określana jest jakościowo jako ekstremalnie niska. Jeśli kolejny miesiąc będzie charakteryzował się podobną wielkością opadów, to susza wpłynie w sposób znaczący zarówno na rolnictwo, jak i na warunki hydrogeologiczne.
Należy podkreślić, że wielkość opadów atmosferycznych systematycznie spada w ostatnich latach w Polsce. Z danych statystycznych wieloletnich nie zawsze jest to tak bardzo widoczne, ponieważ lata suche przeplatają się z okresami o wzmożonych opadach, tylko problem polega na tym, że brakuje nam ciągle możliwości technicznych dla odpowiedniej retencji wody.
W okresach deszczowych woda w znaczącej mierze jest po prostu tracona i powoduje często dodatkowo problemy związane z powstałymi powodziami. Dlatego też bardzo ważne są działania na każdym szczeblu, zarówno tym centralnym, który odpowiada za budowę odpowiednich zbiorników retencyjnych, jak i tych lokalnych ? każdy z nas może przecież gromadzić deszczówkę w odpowiednich zbiornikach i wykorzystywać ją w porach suchych.
– Jak wygląda obecnie sytuacja hydrologiczna w naszym regionie?
– Sytuacja hydrogeologiczna naszego regionu nie odbiega znacząca od reszty kraju. Według danych meteorologicznych, np. dla stacji Kielce ?Suków, ilość opadów meteorologicznych w miesiącu marcu bieżącego roku wyniosła niecałe 12 mm, co było wartością ponad trzykrotnie mniejszą od normy. Nie mamy jeszcze opublikowanych danych za miesiąc kwiecień, ale spodziewam się, że w tym miesiącu będzie podobnie. Cała nadzieja, że miesiąc maj będzie znacznie lepszy i wtedy skutki suszy będą mniej dotkliwe. Trzeba pamiętać, że brak zimy także nie poprawił sytuacji hydrologicznej w naszym rejonie.
– Jak jesteśmy zabezpieczeni na wszelkie czarne scenariusze? Czy grożą nam apele o oszczędność wody. Gminy w Polsce w 2019 wydały takich ostrzeżeń aż 350. A może grozi nam niższe ciśnienie w domowych kranach?
-Miastu nie grożą apele o jakieś szczególne ograniczenie w zużyciu wody. Ostrowiec Świętokrzyski zaopatrywany jest w wodę z Ujęcia Wody ?Kąty Denkowskie?. Jest to jedyne źródło zaopatrzenia w wodę dla naszego miasta. Woda czerpana jest z pokładów jury górnej ogromnego zbiornika wód podziemnych GZWP ? 420 ?Ostrowiec-Wierzbica?, obejmującego teren o powierzchni ponad 200 km kw. (rejon Ostrowca Św., Sienna, Iłży, Wierzbicy). Woda pobierana jest z 8 studni głębinowych, zlokalizowanych w różnych odległościach i głębokościach 110÷150 m o ustabilizowanym poziomie wodonośnym 25÷40 m. Zasoby eksploatacyjne Ujęcia Wody ?Kąty Denkowskie? wynoszą ? zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym 24 000 m sześc./ dobę, a obecnie miasto nie zużywa nawet połowy tej ilości (średnio 8.000 -9.000 m sześc./dobę). Jak widać wody dla mieszkańców nie zabraknie. Mogą jednak wystąpić lokalne spadki ciśnienia w sieci w godzinach szczytowego poboru ? nie jest to jednak spowodowane brakiem wody na ujęciu, lecz w okresie, gdzie większość naszych odbiorców przebywa w domach w związku z epidemią i ten pobór jest większy oraz ustawieniami parametrów na sieci, dostosowanymi do średniego poboru.
– Czy nie powinniśmy, jako mieszkańcy, zdecydować się na oszczędzanie wody, np. może warto zastanowić się nad zbyt częstym podlewaniem ogródków, czy przydomowych trawników?
– Wodę tak jak i inne media powinniśmy generalnie oszczędzać chociażby dlatego, że to przedkłada się bezpośrednio na wysokość comiesięcznych rachunków. Do podlewania ogródków możemy używać wody wcześniej retencjonowanej w przygotowanych do tego celu zbiornikach. Chcę jednak podkreślić, że mieszkańcy miasta nie muszą obawiać się, że może zabraknąć wody w kranach ? z ciekawości obliczyliśmy, że przy najczarniejszym scenariuszu, biorąc pod uwagę maksymalne tempo spadku poziomu zwierciadła wody, jakie wystąpiło w naszej studni głębinowej, wody z ujęcia Kąty Denkowskie wystarczy jeszcze na co najmniej 440 lat. Aby zachować walory jakościowe wody, powinny być przestrzegane warunki gospodarowania obowiązujące na terenach stref ochronnych ujęcia. W tym miejscu należy podkreślić, że nie borykamy się także z jakością wody, co wielu moim kolegom z przedsiębiorstw wodociągowych spędza sen z powiek. My naszej wody nie uzdatniamy, jest to woda źródlana, co jednak nie zwalnia nas z monitorowania jej jakości. Jest ona badana regularnie przez nasze certyfikowane laboratorium. Reasumując, w każdej dziedzinie jest potrzeba zrównoważonego gospodarowania wodą, można powiedzieć parafrazując słynne powiedzenie, że wody tak jak całej Ziemi nie dziedziczymy od naszych rodziców, tylko pożyczyliśmy ją od naszych dzieci, więc należy racjonalnie gospodarować wodą, a naszym zadaniem jest dostarczenie naszym odbiorcom wody o odpowiedniej jakości.
– Dziękuję za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Artur Łakomiec, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji: -Wody wystarczy na co najmniej 440 lat

 • 6 maja 2020 at 13:19
  Permalink

  O jakości wody w kranach w Ostrowcu trzeba koniecznie rozmawiać. Jest to bardzo twarda woda co najlepiej obrazuje gdy jej pojedyncza kropla wyschnie na czystej powierzchni – pozostaje białawy twardy osad ; gdy jej nie przeleję przez filtr typu Brita to w czajniku po tygodniu osadzi się warstwa kamienia kotłowego , każde małe siteczko w wylewce baterii po miesiącu jest zakamienione mimo że woda nie jest podgrzewana – można sobie wyobrazić co się stanie z pralką gdyby nie dodawać do prania środków zmiękczających i odkamieniających ; i jeszcze jedna bulwersująca sprawa – po wlaniu zimnej wody z kranu do białego naczynia,np. miedniczki po kilku minutach odstania pojawiają się na dnie brunatne i czarne grudki i szlam – kto nie wierzy niech sprawdzi sam – w przypadku wody podgrzanej CCW to nie występuje ; dziś gdy wypłucze się tkaniny w białym kolorze w zimnej wodzie z kranu,przestaje ona być biała a staje się po czasie kremowa albo żółtawa ; dziwne że jeszcze 20 lat temu nie było tych problemów z wodą w Ostrowcu. Płacąc wysoką cenę za wodę wymagajmy jej odpowiedniej jakości bez tłumaczenia że gdzie indziej jest gorzej i drożej.
  Spodziewam się że zostaną nam przedstawione dowody że wszelkie normy nie są przekroczone ale wystarczy odkręcić kran i zobaczyć na własne oczy co się nam wszystkim oferuje

  Reply
 • 8 maja 2020 at 00:54
  Permalink

  To o czym piszesz nie swiadczy o zlej jakosci wody, tylko o zlej jakosci instalacji, ktora te wode do Ciebie doprowadza. Szlamik pochodzi albo z miejsca remontowanego, gdzies na Twoim odcinku, albo z peknietych rur, ktore szlamik wciagaja z pekniec. W miescie mamy dwa rodzaje wody, ze zrodla w dolnej czesci miasta i mieszanke w gornej. W obu przypadkach woda jest jedna z najlepszych w kraju, sama z siebie, to zasluga natury, jednak stan instalacji bardzo ja pogarsza. Lata zaniedban przez poprzedniego Prezia, skutkuja tym ze coraz czesciej beda pojawiac sie problemy. A smak wody bedzie zalezal od podloza pod rurami. Ten najbardziej spktakularny w nazym miescie problem z rurami wszyscy doskonale pamietamy. Remontowanie instalacji nie jest dobrym pijarem, wiec chyba jakosc wody bedzie sie pogarszac. Wciaz jest wiele wyciekow, ktore sa ignorowane, do momentu wodotrysku, lub osuwiska. Pijar robi sie na budowie nowych inwestycji,, nie na remocie tego co juz jest. Dostarczanie wody w nowe miejsca daje zroelka nowych wplywow finansowych do skarbonki. Remonty instalcji istniejacej nic nie daja, a do skarbonki trzeba siegac. Oj tam oj tam, jak sie troche blotka napijesz to nic ci sie nie stanie. Tak naprawde to remontuje sie wylacznie te miejsca, gdy nastapi pekniecie z przesunieciem i woda zamiast trafiac w rure, splukuje garaze, robi wodotryski, lub zalewa ulice. Po za tym po co wodociagi mialy by badac takie zeczy, prawnie nie maja takiego obowiazku. Wprawdzie maja obowiaek dbac o stan instalacji, ale badac niczego nie musza. Nie sa wiec w stanie niczego przewidziec, oceniaja jedynie skutki. Naprawde ktos mysli ze nie maja na co wydawac pieniedzy? To o co Ci chodzi, wode masz? Masz. A ze troche wzbogacona po drodze w dodatkowe mineraly to nie wydziwiaj. Mozesz sobie przefiltrowac przez bibule. Nie takie napitki sie filtruje przez bibulke i dobrze jest. Niestety musisz czekac na wodotrysk,, wtedy po remoncie, woda w Twojej okolicy, bedzie smakowac jak dawniej.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *