Marzenia się spełniają

ĆMIELÓW. Na ulicy Skała byłam 3 lata temu, w lipcu 2017 r., kiedy to kilkadziesiąt osób wyszło na ulice, domagając się budowy drogi powiatowej, biegnącej w kierunku miejscowości Podgrodzie.

Uległa ona dużemu zniszczeniu, kiedy to z pobliskiej kopalni ruszyły ciężkie transporty. Droga była popękana i rozjeżdżona, z każdym miesiącem było coraz gorzej. W niektórych miejscach dziury i koleiny przypominały pajęczą sieć, a po deszczach tworzyły się tam zastoiny błotne, przez co przejazd był niebezpieczny. Były protesty, petycje i obietnice. Interpelacje w tej sprawie składali  m.in. radni miejscy: Halina Wójtowicz i Jacek Bryła oraz w powiecie  radny, Mariusz Pasternak.

Jednak ówczesne władze powiatu nie wygospodarowały środków na budowę drogi, stąd poprawa nawierzchni wciąż pozostawała w sferze marzeń. Kilka lat temu wykonano jej odcinek do Podgrodzia, stanowiący zaledwie jedną trzecią całości. Pozostały odcinek o długości ponad tysiąc metrów wciąż wymagał pilnej interwencji.  Po oddaniu do użytku obwodnicy przeniósł się tam  ciężki ruch. Jednak problem fatalnej drogi pozostał.  Sprawa nabrała tempa po zmianie władzy w starostwie ostrowieckim. Dla  przewodniczącego Rady Powiatu, Mariusza Pasternaka było to jedno z priorytetowych zadań, stąd  mocno lobbował, aby ulica Skała znalazła się  na liście tegorocznych zadań dofinansowanych z wojewódzkiego  Funduszu Dróg Samorządowych.

-Jest to bardzo ważny odcinek komunikacyjny w gminie, który stanowi dojazd do centrum Ćmielowa, przez co spełnia funkcję bezpośredniego dotarcia do miejsc publicznych: urzędu czy  ośrodka zdrowia. Jest także bezpośrednim łącznikiem dojazdu do pól i stanowi  spójny ciąg z siecią drogową gminy Bałtów, w kierunku miejscowości: Borownia i Podgórze w gminie Ćmielów. Przede wszystkim jednak przebiega wzdłuż zabudowy jednorodzinnej, stanowiąc bezpośredni dojazd do wielu domostw. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy będą mogli bezpiecznie dojechać do swoich posesji ?mówi Mariusz Pasternak.

Kilkanaście dni temu na drodze pojawiły się ekipy budowlane wraz z ciężkim sprzętem i budowa ruszyła pełną parą. W trakcie trwania prac odbyła się również wizyta robocza z udziałem przewodniczącego Rady Powiatu, Mariusza Pasternaka, radnej Haliny Wójtowicz oraz właściciela firmy wykonawczej, Tomasza Dyla wraz z  kierownikiem  budowy, podczas której dopracowywano szczegóły techniczne związane z wykończeniami drogi, uwzględniające sugestie mieszkańców.

-Droga budowana jest w nowoczesnej technologii, co wzmocni jej wytrzymałość i  pozwoli na długą jej użyteczność. Składa się z trzech warstw ? pierwszej wyrównującej nawierzchnię, drugiej wiążącej, z towarzyszącym  skropieniem międzywarstwowym oraz trzeciej ścieralnej. Ta technologia gwarantuje  umocnienie nawierzchni w jak największym stopniu ?wyjaśnia Tomasz Dyl, właściciel firmy wykonawczej ?Dylmex? ze Staszowa.

Uczestnicy wizji lokalnej zwrócili także uwagę na teren pagórkowaty okolicy drogi, co powoduje spływ wody deszczowej  z pól i  jest przyczyną tworzenia się zastojów, a także na przydrożne drzewa  utrudniające widoczność. Stąd też dużo czasu poświęcono na analizowanie możliwych rozwiązań zgłaszanych przez mieszkańców problemów.

Budowa potrwa do końca września br. i obejmie odcinek o długości 1265 metrów. Jeśli pozwolą warunki pogodowe niewykluczone, że prace zakończą się wcześniej. Przez ten czas nie uda się uniknąć utrudnień w ruchu drogowym, przez co mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Koszt całej inwestycji to 680 tysięcy, przy wkładzie własnym powiatu w wysokości 50 proc., z czego 75  proc. dofinansowaniu środków budżetu gminy Ćmielów oraz 50 proc. dofinansowaniu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych z województwa świętokrzyskiego. W tym roku gmina Ćmielów przoduje w zaplanowanych inwestycjach powiatowych w porównaniu z innymi gminami. Jak widać cierpliwość się opłaca. Już niebawem mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej, bezpiecznej nawierzchni.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Marzenia się spełniają

  • 09/07/2020 at 06:59
    Permalink

    bardzo dobry tytuł, nie normalność tylko marzenia. Aby stworzyć normalną drogę to trzeba mieć marzenia?, to absurd i niedorzeczność, a może tak wprowadzić aby wynagrodzenie wójta, burmistrza czy prezydenta było marzeniem

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *