Mieszkańcy bloków zapłacą podatek od deszczu?

-Zaskoczyła mnie ostatnio informacja o rozszerzeniu podatku od deszczu ?mówi czytelnik. Czy po zmianach będzie on dotyczył także osób prywatnych, np. mieszkańców bloków wielorodzinnych. A jeśli tak, to czy do zabudowy zostaną wliczone oprócz budynków mieszkalnych także chodniki, dojazdy i parkingi?
-Obecnie Rząd pracuje nad rozszerzeniem podatku od deszczu. Tym razem obejmie on także bloki wielorodzinne ? wyjaśnia mgr Przemysław Plaskota (K ANCELARIA PRAWNA, ul. Krucza 2, I piętro, 150 m od Urzędu Skarbowego, tel. 41 -247 -25 -03). Podatek nazywany deszczowym lub też podatkiem od deszczu to opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenu przez zabudowanie go. W praktyce jest on naliczany od powierzchni obiektów, które uniemożliwiają ziemi wchłanianie wody deszczowej.
Do tej pory opłatami za podatek od deszczu obciążeni byli jedynie właściciele działek o powierzchni większej niż 3.500 m kw., którzy wyłączyli z powierzchni biologicznie czynnej (zabudowali) więcej niż 70 proc. nieruchomości, czyli głównie właściciele dużych fabryk oraz galerii handlowych. Teraz ma się to zmienić. Niezależnie od tego, czy pada, czy nie, opłata obejmie wszystkie działki powyżej 600 m kw. Oznacza to, że obciążeni zostaną m.in. właściciele mieszkań w dużych blokach. Jednak według nowelizacji, opodatkowani mają zostać właściciele wszystkich działek powyżej 600 m kw. zabudowanych w 50 proc., co oznacza również bloki, domy jednorodzinne, szkoły, czy szpitale.
Opłatę podatku od deszczu można jednak znacznie obniżyć. Wystarczy prowadzić retencję i magazynować wodę opadową w specjalnych zbiornikach. Mogą być nimi nawet beczki na deszczówkę. W związku z powyższym nowy podatek od deszczówki będzie dotyczył nie tylko przedsiębiorców, ale również osób prywatnych.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Mieszkańcy bloków zapłacą podatek od deszczu?

 • 22 października 2020 at 11:20
  Permalink

  A jeśli ktoś ma wykupiony grunt i ma kilka metrów kwadratowych z całej powierzchni na której stoi blok?

  Reply
 • 24 października 2020 at 10:17
  Permalink

  Czy bedzie znizka za snieg na dachu? Martyna, zrob sobie w piwnicy na tych kilku metrach basen i zarzadaj zaplaty za nawadnianie. Jak Kuba, tak tez Kubie. Rzady, wszystkie rzady jak w jakiejs zmowie, masowo na poczet pandemi biora gigantyczne porzyczki, ktorych niemozliwoscia bedzie splacenie ich , wiec spodziewajmy sie ze wkrotce bedzie wprowadzona oplata za wychodzenie na balkon. Apropo balkonow, czy za kwiaty w doniczkach przewiduja jakis rabacik od rabatki?

  Reply
 • 24 października 2020 at 11:11
  Permalink

  To tak na serio? To jaki podatek beda placili wlsciciele autostrad? Bo chyba cos tam musza beknac. Cos mi sie zdaje ze niedlugo Rzad i nierzad w tej calej Uni bedzie musial nam zaplacic podatek za zatruwanie zycia. Oby nie wprowadzili podatku za odejscie wod plodowych…,bo po tych w Unii to juz wszystkiego sie mozna spodziewac. Zaraz zaraz A moze by tak bykowe wprowadzic dawno bykowego nie bylo. Czy ten podatek, to na te podwyzki ktore ostatnio sobie dali?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *