Gmina Ostrowiec Świętokrzyski bez długu. Prezydent zamiast spłacać odsetki woli doceniać najlepszych uczniów

Prezydent Jarosław Górczyński podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego zamierza zaproponować radnym projekt uchwały wprowadzającej specjalne, aż 10 tysięczne stypendia dla najlepszych uczniów z ostrowieckich szkół podstawowych. Środki pochodziłyby z oszczędności związanych ze spłaty długu samorządu i nie uiszczaniu w związku z tym odsetek z gminnej kasy.

Ostrowiec Świętokrzyski w elitarnym gronie

– Gmina Ostrowiec Świętokrzyski znalazła się w elitarnym gronie trzech tysięcy samorządów, które nie mają długów- poinformował o tym na specjalnej konferencji prezydent Jarosław Górczyński wspólnie ze skarbnikiem Sławomirem Kijakiem. W ubiegłym tygodniu spłaciliśmy jednorazowo 7,5 mln zł. co stanowiło ostatnią część zadłużenia gminnego samorządu. Pragnę przypomnieć, że w ciągu ostatnich sześciu lat, udało nam się spłacić, wspólnym wysiłkiem ponad 50 mln. złotych długu Ostrowca Świętokrzyskiego, zaciąganego w latach poprzednich.

Prezydent podczas spotkania z dziennikarzami po raz kolejny mocno zaakcentował, że nie jest zwolennikiem życia na kredyt.

– Bardzo łatwo jest sięgać do kieszeni podatnika i podnosić lokalne podatki, czy też wprowadzać coraz to nowe daniny- mówił. Sztuką jest inwestować, czy remontować, a do tego nie zaciągać zbędnych zobowiązań. Dla porównania Kielce mają ponad miliard złotych zadłużenia, Stalowa Wola ponad 200 mln zł, Tarnobrzeg 117, Skarżysko Kamienna 90, a Starachowice 52 mln. zł zadłużenia. Trzeba pamiętać, że sama spłata odsetek dla tych miast to ogromne obciążenie finansowe. W Kielcach kwota z samych odsetek w tym roku wyniesie 19 mln zł.

Zdaniem włodarza miasta ograniczenie kredytu samorządu do zera ma przełożyć się na lepszą absorpcję środków zewnętrznych, do których nieodzowny będzie wkład własny Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

Co w miejsce zaoszczędzonych odsetek?

Jak deklaruje prezydent Jarosław Górczyński w miejsce zaoszczędzonych środków będzie chciał powołać fundusz stypendialny dla najzdolniejszych uczniów z ostrowieckich szkół podstawowych, zarówno tych z placówek publicznych, jak i niepublicznych.

– Chcemy zaproponować jednorazowe stypendia w kwocie 10 tys. zł- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Liczę, że w tym roku trafią one do dziesiątki najlepszych uczniów wskazanych przez specjalną kapitułą.  To na razie sam pomysł, ale chcę, aby do września udało się nam wypracować szczegóły i przekazać wtedy środki dla najlepszych uczniów ostrowieckich szkół.

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Gmina Ostrowiec Świętokrzyski bez długu. Prezydent zamiast spłacać odsetki woli doceniać najlepszych uczniów

 • 23 stycznia 2021 at 15:37
  Permalink

  Jestem za inwestowaniem nadwyżek pieniędzy a nie na same nagrody.Niezbyt przekonują mnie te 10. tysięczne nagrody dla uczniów naszych szkół , przecież wiadomo że absolwenci szkół średnich nie wracają do Ostrowca a jeśli już to nie ci nagradzani prymusi.
  Co innego gdyby tymi pieniędzmi obdzielić uczniów potrzebujących socjalnego wsparcia – fundując im pomoce naukowe czy darmowy dojazd do szkoły , byle tylko nie w gotówce. Szkoły też chętnie przyjęłyby doposażenie swoich klas czy pracowni tematycznych.
  A finansowe nagradzanie najlepszych uczniów niech zostaje w gestii MEN,Kuratorium Oświaty czy przedsiębiorców ceniących zdolną młodzież szkolną.
  Intencje godne ale czy do końca przemyślane ?

  Reply
  • 30 stycznia 2021 at 00:41
   Permalink

   najważniejszy problem miasta to przemysł energochłonny, który nie ma przyszłości w UE.
   władze miasta nie pozyskują inwestycji w przyszłościowe miejsca pracy. ciekawe co będzie z miastem gdy Celsa przeniesie się na Ukraine z powodu wysokich kosztów środowiskowych??
   Stalowa Wola może ma długi, ale są tam potężne inwestycje i zwykłym ludziom się lepiej żyje. u nas tylko nomenklatura ma sie dobrze.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *