Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu na teren USA?

Rozpoczęcie ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych oznacza dla wielu spełnienie marzeń. Aktualne możliwości wyjazdu do USA są o wiele większe, przy jednoczesnym ograniczeniu wszelkiej biurokracji. Sprawia to, że organizowanie wyjazdu do Stanów Zjednoczonych pozwoli nam oszczędzić zarówno sporo czasu jak i pieniędzy.

Czym jest ruch bezwizowy z USA?

Uczestnictwo naszego kraju w programie ruchu bezwizowego Visa Waiver Program (VWP), zależy od spełnienia przez kraj odpowiednich kryteriów. Głównym warunkiem przystąpienia państwa do programu VWP jest mała ilość wniosków wizowych odrzuconych przez konsulat USA. 

Data przystąpienia Polski do VWP przypada na 11 listopada 2019 roku, po wieloletnim okresie oczekiwania. Ogłoszenie tej decyzji przez rząd Stanów Zjednoczonych wywołał niemałe poruszenie w kraju. Dzięki uczestnictwu w programie każdy obywatel Polski jest w stanie podróżować do Stanów Zjednoczonych na okres 90 dni bez wymogu uzyskania wizy. Nasza podróż może mieć charakter zarówno służbowy lub turystyczny. 

Wymagane dokumenty

Dołączenie Polski do programu VWP nie oznacza, że możemy się wybierać w podróż bez żadnych dokumentów. Aby dostać się do USA w sposób bezpieczny i legalny niezbędne jest posiadanie ważnego paszportu. Nie jest to jednak jedyny wymagany dokument.  

Przed wylotem powinniśmy się zarejestrować w Electronic System od Travel Authorization (ESTA). Jest to popularny na świecie system autoryzacji podróży. Poprzez złożony przez internet wniosek będziemy w stanie przejść kontrolę na lotnisku, która umożliwi nam dalszą podróż. Niewypełnienie wniosku może oznaczać brak zgody na wpuszczenie na pokład samolotu. Istotne jest więc by pamiętać o wypełnieniu wniosku poprzez ESTA przed lotem, tak by uniknąć przykrych niespodzianek. 

Główne zalety ruchu bezwizowego

Uczestnictwo Polski w programie ruchu bezwizowego umożliwia nam trzymiesięczny legalny pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest to ogromne ułatwienie dla osób często odwiedzających Stany, ale również dla turystów, których pobyt trwa krócej niż trzy miesiące. VWP jest więc programem niosącym wspaniałe możliwości dla wszystkich osób, niezależnie od celu ich podróży do Stanów Zjednoczonych. 

USA jest jednym z największych krajów na świecie, w którym to możemy spotkać niemal wszystkie rodzaje warunków atmosferycznych, rzeźby terenu oraz krajobrazy. Okres 3 miesięcy może się wydawać, dość krótki biorąc pod uwagę rozmiary USA, jednak przez ten czas każdy powinien znaleźć czas na odwiedzenie większości ciekawych miejsc. Podróż powinnyśmy zacząć od Nowego Jorku, poprzez centralne stany, a zakończyć na Los Angeles. 

Przed przystąpienie do programu VWP proces uzyskania wizy do Stanów Zjednoczonych był długi i skomplikowany. Co więcej, wnioski o ubieganie się o wizę można było składać tylko w dwóch miastach na terenie naszego kraju, w Warszawie i Krakowie. 

Aktualnie wystarczy jedynie zakupić bilet, zabrać ze sobą ważny paszport oraz zarejestrować się w Electronic System of Travel. Nie ma więc na co czekać!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.