Majówka bezpieczna dla lasu i korzystających z lasu

Jak informuje Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podczas majówki leśnicy szczególnie zadbają o ochronę terenów leśnych przed szkodnictwem oraz o bezpieczeństwo korzystających z lasu prowadząc do 10 maja celową akcję ?Majówka 21?.

Działania straży leśnej będą miały charakter kontrolno-prewencyjny, w szczególności będą dotyczyły zwalczania grupy szkodnictwa określanego jako bezprawne korzystanie z lasu.

Choć lasy państwowe są dostępne dla wszystkich to obowiązują na nich zasady korzystania określone m.in. w ustawie o lasach, ustawie o ochronie przyrody i przepisach prawa dotyczących ochrony przeciwpożarowej.

W ramach celowej akcji szczególna uwaga będzie zwracana na przestrzeganie przepisów ochrony przeciwpożarowej na terenach leśnych. W trakcie akcji straż stanowczo będzie reagowała na wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych, które mogą spowodować pożar (na terenie lasu, jak również w odległości do 100 m od niego), jego rozprzestrzenianie, utrudnianie prowadzenia działań ratowniczych lub ewakuacji (np. przez tarasowanie pojazdami dróg ppoż.).

Każdy pożar może okazać się niebezpieczny. Ten rok pod względem ochrony ppoż. ze względu na pogodę sprzyja leśnikom, ale i tak na terenie nadleśnictw RDLP w Radomiu wydarzyło się już 13 pożarów o łącznej powierzchni 3,41 ha (jeden w marcu ? pożar pojedynczego drzewa w Nadleśnictwie Zagnańsk i 12 w kwietniu ? nadleśnictwa: Chmielnik (1 pożar), Grójec (3), Kozienice (1), Ostrowiec Świętokrzyski (1), Skarżysko (4), Stąporków (2). Dzięki sprawnemu systemowi wykrywania pożarów i akcjom gaśniczym średnia powierzchnia jednego pożaru pozostaje niska i wynosi jednie 0,26 ha. Każdy pożar to jednak strata dla przyrody i ogromne zagrożenie, także dla ludzi.

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/samochod

Trzeba wiedzieć, że z przepisów prawa wynika, że do lasu nie można wjeżdżać pojazdami silnikowymi. Wyjątek stanowią wyznaczone miejsca postoju pojazdów/parkingi leśne lub drogi oznaczone znakami dopuszczającymi ruch pojazdów po tych drogach.

Pomimo intensywnych działań straży leśnej duża część wykroczeń dotyczy nadal nielegalnych wjazdów do lasu, w tym quadami i crossami. Ostatnio sukces w zwalczaniu tego typu szkodnictwa leśnego odniosły m.in. Nadleśnictwo Chmielnik i Nadleśnictwo Zagnańsk. 25 kwietnia strażnicy leśni Nadleśnictwa Zagnańsk ukarali mandatami osoby, które bezprawnie poruszały się po lesie quadem i motocyklem. Służba leśna straży leśnej z udziałem myśliwego z koła łowieckiego Iskra odbywała się w leśnictwie Brzezinki w kompleksie Ameliówka. Podczas działań ukarano kierowcę quada mandatem karnym w wysokości 500 złotych oraz kierowcę crossa KTM mandatem karnym w wysokości 200 złotych. W dalszym ciągu obszar kompleksu Ameliówka będzie patrolowany przez Straż Leśną ze szczególną uwagą na powyższy proceder, jak również na kłusownictwo. W dalszym ciągu obszar kompleksu Ameliówka będzie patrolowany przez Straż Leśną ze szczególną uwagą na powyższy proceder, jak również na kłusownictwo ? relacjonuje straż leśna Nadleśnictwa Zagnańsk.

W lasach zabronione jest także puszczanie psa wolno, bez smyczy. Wybierając się na spacer z psem warto pomyśleć o przyrodzie, a także o innych korzystających rekreacyjnie z lasu.

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/luzny-zakaz

Pracownicy Lasów Państwowych są zobowiązani do niezwłocznego reagowania na wszelkie przejawy szkodnictwa leśnego, zgodnie z posiadanymi uprawnieniami. Zwalczanie szkodnictwa leśnego przypisane zostało pracownikom Służby Leśnej, którym z tego tytułu przysługuje ochrona prawna przewidziana w przepisach prawa karnego dla funkcjonariuszy publicznych ? art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 28 września o lasach.

 

Print Friendly, PDF & Email