Wianki na Bilówce (zdjęcia)

Nad zalewem Bilówka w Wólce Bodzechowskiej długo wspominać będą to wydarzenie dorośli i najmłodsi mieszkańcy, którzy w okresie letniego przesilenia nawiązują do prastarej tradycji wicia i puszczania na wodę wianków z kwiatów i ziół.
-Do tych ludowych obrzędów nawiązujemy od lat -mówi Maryla Matyka, przewodnicząca Grupy Kobiet Aktywnych z Wólki Bodzechowskiej. ?Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, wróciliśmy do tradycji. Nad Bilówką zebrało się około stu osób.


Obok dorosłych i najmłodszych mieszkańców Wólki Bodzechowskiej zaproszono przedstawicielki wszystkich kół gospodyń z terenu gminy Bodzechów. Władze gminy reprezentowała sekretarz Małgorzata Sobieraj.
Głównym punktem plenerowej imprezy było wicie wianków, które po przemarszu wszystkich uczestników święta nad akwen, zgodnie z wielowiekową tradycją zostały puszczone na wodę. Śpiewano piosenki, opowiadano, tańczono nad ogniem. Imprezę zakończyło wspólne ognisko z kiełbaskami. Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowano słodycze i upominki. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *