Odbierają kluczyki

Na numer alarmowy zadzwoniła kobieta, która poinformowała ostrowieckich mundurowych, że najprawdopodobniej przed sklep w jednej z miejscowości na terenie gminy Kunów podjechał nietrzeźwy kierujący pojazdem marki Renault.
-Policjanci z ostrowieckiej drogówki zastali przed sklepem zarówno wskazany w zgłoszeniu pojazd, jak i jego kierowcę, którym okazał się 34-latek z terenu gminy Bodzechów ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Mężczyzna miał w organizmie 2 promile alkoholu. Dzięki szybkiej reakcji osoby zgłaszającej możliwe było powstrzymanie kierowcy od dalszej jazdy i być może uniknięcie tragedii na drodze. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości 34-latkowi grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami i konsekwencje finansowe.
Jest ich wielu
Regularnie ostrowieccy policjanci zatrzymują nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich, 48-letni mieszkaniec gminy Kunów, miał blisko 3,5 promila alkoholu w organizmie, kierował motorowerem. Z kolei 38-letni ostrowczanin wsiadł za kierownicę swojego dostawczego forda, mając ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie.
-48 -letni mieszkaniec gminy Kunów, w miejscowości Nowa Dębowa Wola, stracił panowanie nad swoim jednośladem, a następnie przewrócił się ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Skierowani na miejsce ostrowieccy policjanci ustalili, że przyczyną upadku 48-latka był nadmiar wypitego przez niego alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że mężczyzna miał blisko 3,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zabrany przez załogę karetki pogotowia do szpitala, celem ustalenia jakich obrażeń doznał.
W Ostrowcu Świętokrzyskim, na ulicy Żeromskiego, podróżującą tamtędy kobietę zaniepokoił tor jazdy innego kierowcy, który poruszał się całą szerokością jezdni i miał problem z utrzymaniem pojazdu na swoim pasie.

-Jak wynika z relacji zgłaszającej, w pewnym momencie kierujący dostawczym fordem wjechał na chodnik i uderzył w przydrożne drzewo ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Kobieta zablokowała swoim pojazdem nieodpowiedzialnemu kierującemu drogę odjazdu i wspólnie z innymi świadkami zdarzenia zabrała mu kluczyki. Następnie o tym zdarzeniu zawiadomiła stróżów prawa.
Policjanci, którzy przyjechali na miejsce ustalili, że 38-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego miał ponad 3,5 promila alkoholu w swoim organizmie. Ponadto w trakcie prowadzonych czynności wyszło, że posiada on aktywny, sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Dodatkowo 38-latek odpowie za niestosowanie się do sądowego zakazu. 
Dyżurny ostrowieckiej jednostki policji otrzymał informację o ujęciu nietrzeźwego motorowerzysty przez pracownika ochrony w jednym z osiedlowych hipermarketów w naszym mieście.
-Jego uwagę zwrócił tor jazdy kierowcy jednośladu, który podjechał na parking ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Wezwani na miejsce policjanci z ostrowieckiej drogówki ustalili, że nierozsądnym kierowcą motoroweru okazał się 58-letni mieszkaniec naszego miasta. W swoim organizmie miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.
Ostrowieccy mundurowi zatrzymali 24-latkę z gminy Waśniów. Kobieta mając ponad pół promila alkoholu w organizmie kierowała pojazdem marki Opel.
-Zapewne wypity trunek przyczynił się do tego, że w miejscowości Zajączkowice na łuku drogi zjechała na pobocze, a następnie wypadła z drogi i pojazd dachował ?poinformowała aspirant Ewelina Wrzesień. W miejscowości Pętkowice Kolonia, policjanci zatrzymali 41-latka kierującego hondą. W jego przypadku badanie alkomatem wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.
-Po sprawdzeniu w policyjnym systemie mundurowi ustalili, że mieszkaniec gminy Bałtów posiadał aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień.
Z kolei w miejscowości Podszkodzie, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Ford, który przekroczył dopuszczalną prędkość.
-Podczas czynności funkcjonariusze wyczuli od 67-latka woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości wykazało blisko 2 promile. Dodatkowo mundurowi ustalili, że mężczyzna posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ?dodaje aspirant Ewelina Wrzesień.
Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego stróże prawa natknęli się także na 36-latka, który kierował pojazdem marki BMW mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. 
Wszyscy zatrzymani nietrzeźwi kierujący odpowiedzą przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Jazda ?na prądzie?
Ciągle zbyt wielu kierowców prowadzi auta pod wpływem alkoholu. Policjanci wykrywają coraz więcej takich osób, w tym wcale nierzadko dzieje się to po wcześniejszym zgłoszeniu od mieszkańców.
-Nieodpowiedzialność nietrzeźwych kierujących stanowi ogromne zagrożenie, często prowadzące do tragedii ?mówi nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Jeśli więc mamy możliwość bezpiecznie uniemożliwić takiemu kierowcy jazdę ? zróbmy to. Jeśli nie jesteśmy w stanie zabrać kluczyków ? zadzwońmy na numer alarmowy 112. Jeśli wiemy, że ktoś notorycznie jeździ po alkoholu ? wyślijmy choćby anonimową wiadomość mailem. Każdy taki sygnał jest dokładnie weryfikowany i sprawdzany przez policjantów. Pozwala to na skuteczniejszą walkę o poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Ujęcie obywatelskie
Zatrzymywanie osób to domena Policji, jednak w pewnych przypadkach ustawodawca dopuszcza możliwość obywatelskiego zatrzymania sprawcy przestępstwa. Oczywiście tylko wtedy, gdy łącznie zostaną spełnione następujące przesłanki: ujęcie osoby zostanie dokonane w chwili popełniania przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, a także, gdy zachodzi uzasadniona obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
Pamiętajmy: z instytucji ujęcia obywatelskiego nie może skorzystać osoba, która rozpozna sprawcę po upływie pewnego czasu od momentu popełnienia przestępstwa (nie podejmując uprzednio próby schwytania sprawcy przestępstwa) albo osoba, która co prawda pościg podjęła, ale go przerwała. W takich sytuacjach jedynym słusznym, pozostającym w zgodzie z prawem zachowaniem, będzie powiadomienie pierwszego napotkanego funkcjonariusza policji, który jest uprawiony do zatrzymania wskazanej osoby. Osoba korzystająca z instytucji obywatelskiego zatrzymania, musi mieć świadomość, że jeśli w trakcie zatrzymania przestępca w jakikolwiek sposób ucierpi, może skończyć się to dla niej sprawą w sądzie.
Pamiętajmy
-Nietrzeźwi kierujący są dużym zagrożeniem dla Ciebie i Twoich bliskich ?podkreśla aspirant Ewelina Wrzesień. Dlatego jeżeli masz podejrzenie, że jadący przed Tobą kierowca jest nietrzeźwy, natychmiast poinformuj o tym najbliższą jednostkę policji. We wskazane miejsce natychmiast zostanie skierowany policyjny patrol. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *