Kursy programowania – postaw na Bootcamp!

Zależy Ci na skutecznej i kompleksowej nauce programowania w komfortowych, nietuzinkowych warunkach? W takim razie odpowiednim sposobem nauki dla Ciebie może być bootcamp! Co oznacza ten termin i dlaczego warto zdecydować się na bootcamp IT? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest bootcamp programistyczny?

Bootcamp programistyczny, czy też bootcamp IT to specjalistyczny kurs programowania w danym języku. Od standardowych kursów odróżnia go zdecydowanie większa intensywność nauki, a także dłuższy czas trwania. O ile standardowe szkolenia trwają maksymalnie kilka tygodnie – bootcamp może trwać nawet kilka miesięcy. Jego zadaniem nie jest bowiem podstawowe nakreślenie danej dziedziny, konkretnego języka programowania, w celach hobbystycznych. Jest to rozwiązanie stworzone przede wszystkim z myślą o osobach, które chcą osiągnąć bardzo konkretne efekty w krótkim czasie, dla których programowanie w wybranym języku ma się stać nie tylko przyjemnością, ale sposobem na życie. Każdy z uczestników otrzymuje więc pomoc trenera, który na bieżąco monitoruje jego postępy i pomaga pozyskać kolejne umiejętności.

Bootcamp to kurs wymagający, a przez to być może nawet nie jest dla każdego – ale pamiętaj, że jego ukończenie oznacza nabycie pełni umiejętności programowania w danym języku. To zaś bardzo szeroko otworzy przed Tobą drzwi do profesjonalnej kariery programisty.

Jak wygląda bootcamp?

Bootcamp polega na połączeniu tradycyjnej formy kursu z intensywną, samodzielną pracą. Kursantom regularnie zlecane są prace domowe związane tematycznie z wybranym kursem, zobowiązani są oni także do regularnej, samodzielnej nauki. Oczywiście, w ramach ceny takiego kursu otrzymują oni dostęp do wszelkich materiałów szkoleniowych. Kurs polega nie tylko na zajęciach teoretycznych – w trakcie jego trwania kursanci spotykają się z szeregiem praktycznych problemów, które muszą rozwiązać.

Zajęcia prowadzone mogą być w bardzo różnych formach – stacjonarnie (spotkania od poniedziałku do piątku lub w wybrane dni tygodnia, najczęściej co dwa tygodnie), weekendowo, wieczorowo (kilka spotkań w tygodniu) lub w trybie nauki zdalnej. W tym ostatnim przypadku przebiegają one mniej więcej tak samo, jak zajęcia stacjonarne – jedyna różnica polega na tym, że kursant może uczestniczyć w nich ze swojego domu. Wybór formy prowadzenia zajęć bardzo rzadko ma jednak jakiekolwiek znaczenie. W większości przypadków zajęcia prowadzą bowiem ci sami instruktorzy, a kursanci zawsze korzystają z tych samych materiałów. Podczas każdego spotkania przerabiana jest inna porcja materiału. 

Uczestnicy kończący naukę na zasadach bootcampu zobowiązani są do przystąpienia do egzaminu końcowego, aby mogli uzyskać odpowiedni do wyuczonego zawodu certyfikat.

Bootcamp a inne formy kursów

Bootcamp to kursy programowania, nastawione na wysoką intensywność nauki i przekazanie kompleksowej wiedzy, pozwalającej na samodzielny start w konkretnym zawodzie. Podobnie, jak w przypadku innych form kursów, tydzień nauki będziesz z reguły przeplatał tygodniem odpoczynku. Jest to z pewnością opcja, która ma bardzo wiele zalet, ale pamiętaj, że większa intensywność nauki wymaga także większego zaangażowania z Twojej strony – również w czasie wolnym. . 

Kiedy więc bootcamp będzie odpowiednią dla Ciebie opcją kształcenia? Przede wszystkim wtedy, gdy zależy Ci na poznaniu pełni wiedzy z danego zakresu tematycznego i gdy wiążesz z nią swoją przyszłość. Jest to również, z pewnością, ciekawa opcja dla osób lubiących wyzwania. Z drugiej jednak strony – choć powyższe wymagania brzmią dość elitystycznie, nie jest to opcja jedynie dla wybranych. W większości przypadków bootcamp oferuje możliwość przerobienia danego materiału od początku do końca – skorzystać z niego mogą więc nie tylko osoby, które liznęły już programowania, czy skorzystały z kursów IT, ale absolutnie każdy, kto czuje się na siłach. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *