Sztuka ma znaczenie. ?Zachodni Wiatr? znowu niesie nadzieję. Finisaż wystawy ?Air Control & Ground Control?

Miniony piątek był ostatnim dniem prezentacji w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych wystawy ?Air Control & Ground Control?. Pożegnaniu z wystawą towarzyszył finisaż ekspozycji, na który przybyli autorzy Paulina Ptaszyńska i Bartosz Posacki. W ciągu niespełna miesiąca wystawę zwiedziło ponad 1000 osób w różnym wieku.

Finisaż miał charakter autorskiego oprowadzania po ekspozycji, która w kontekście ostatnich zajść i wojny na Ukrainie nabrała zupełnie nowego wymiaru (szczególnie praca ?Zachodni Wiatr? autorstwa dr P. Ptaszyńskiej). Zarówno Paulina Ptaszyńska, jak i Bartosz Posacki są pracownikami naukowymi Uniwersytetu Opolskiego, gdzie prowadzą pracownię multimediów, na której uczy się wielu studentów z Ukrainy, zatem wyjątkowo zrozumiały stał się poruszony na spotkaniu wątek rozgrywającego się za naszą wschodnią granicą dramatu.

– Kończąca się wystawa w sposób wyjątkowy pokazuje, że sztuka jest ważna i daje nam głos w dyskusji nad współczesnym światem, co jest szczególnie istotne w świetle ostatnich wydarzeń na Ukrainie i bezprecedensowej agresji Rosji, a niektóre z prezentowanych prac nabrały nowego znaczenia. Jednak główną esencją przekazu wystawy była refleksja na temat wzajemnych relacji świata i jednostki. Bartosz Posacki prowadzi widzów przez historię Ziemi, pokazuje skąd przyszliśmy i w jakim punkcie się znajdujemy. Natomiast Paulina Ptaszyńska zabiera widzów w świat zjawisk atmosferycznych. Obydwoje operują językiem sztuki współczesnej, nowoczesnymi, różnorodnymi środkami wypowiedzi, co sprawia, że wystawa ma charakter interdyscyplinarny, a dzięki mocno symbolicznemu sposobowi obrazowania ma dużą siłę oddziaływania ? mówi dyrektor BWA Ostrowiec Justyna Łada. Cieszę się, że wystawa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. W ciągu niecałego miesiąca ekspozycję obejrzało ponad tysiąc osób, w tym wielu młodych ludzi, którzy bardzo spontanicznie i entuzjastycznie reagowali na prezentowane przez autorów projekty. I to daje radość oraz nadzieję na przyszłość ? dodaje Justyna Łada.

Sam Bartosz Posacki podkreślił, iż prezentowana w BWA Ostrowiec ekspozycja jest opowieścią o otaczającym nas świecie, zarówno o jego uniwersalnym wymiarze, jak i o osobistych doświadczeniach autorów oraz o ich postrzeganiu świata. Przyznał, że spektrum wykorzystanych narzędzi wizualnych sprawia, że kontekst znaczeniowy ostatecznie ustanawiają jednak odbiorcy, którzy na podstawie prac stworzonych przez autorów tworzą własne historie i odniesienia.

Kolejna wystawa zagości w ostrowieckim BWA już 4 marca bieżącego roku i nosić będzie tytuł ?Osobno i razem?. Wernisaż odbędzie się o godz. 18.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *