Przepompownia w Maksymilianowie już działa!

Maksymilianów to urokliwa miejscowość w gminie Bałtów, otoczona lasem, położona blisko Ostrowca Świętokrzyskiego. Liczy 65 gospodarstw i ok. 200 mieszkańców. Od kilku lat sukcesywnie się wyludniała, a ceny działek były niskie. Powodem tego był problem z dostarczaniem wody. Najbardziej doskwierał gospodarstwom położonym najwyżej. Jak mówi Aneta Kudas, radna gminy i sołtys miejscowości, wodociąg w Maksymilianowie powstał w 1976 roku i jest to najstarsza jego część w gminie Bałtów. Są jeszcze żeliwne rury, które dawno powinny być wymienione z uwagi na zły stan techniczny.

-Problem z woda narastał od ostatnich 10 lat. Ciśnienie było zbyt niskie. Ludzie nie mogli korzystać z pralek, zmywarek, a wodę dostarczał Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy, za co serdecznie dziękujemy. Brak wody uniemożliwiał normalne życie mieszkańcom. Ludzie pozbywali się działek i szukali miejsca dla siebie do życia, gdzie indziej – mówiła radna Aneta Kudas.

Jedną z pierwszych decyzji wójta gminy, Huberta Żądło było podjęcie działań w celu rozwiązania problemu brakującej wody w Maksymilianowie.

– Po zdiagnozowaniu problemu okazało się, że różnice pomiędzy ujęciem wody, studnią, a odbiorcami, wahają się do 60 m sześc., w związku z tym konieczne było wybudowanie przepompowni wody, która będzie regulowała to ciśnienie, podbijała je do tych gospodarstw, które są najwyżej położone. Na początku kadencji z Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymaliśmy środki – pierwsza transza w kwocie 500 tysięcy z przeznaczeniem właśnie na to zadanie. Po przetargu firma „Ekowod”, zadeklarowała wykonanie zadania za 289 tysięcy w systemie zaprojektuj i wybuduj. W 2020 r. ruszyły prace, głównie projektowe. Teren został odlesiony, zmieniony został wjazd, uzyskano wszystkie pozwolenia. Obiekt jest gotowy i już pracuje – przyznaje wójt Hubert Żądło.

Nowa przepompownia zawiera zbiornik o pojemności 20 m sześc. wraz z agregatem, systemem pomp. Agregat będzie regulował ciśnienie nawet w przypadku braku prądu. Efekty tej inwestycji już odczuwają mieszkańcy. Na terenie miejscowości wybudowane zostały dwa nowe domy. Trzeci już powstaje. I na kolejne są już wydane warunki zabudowy. W poprzednich latach każdy, kto chciał tu postawić dom, musiał wybudować własną studnię. Teraz mieszkańcy mają zapewnioną wodę pod zabudowę jednorodzinną.

Jak dodaje wójt H. Żądło, kontynuacją tego projektu będzie budowa i przebudowa sieci wodociągowej – wymiana istniejącej sieci w zabudowaniach. Wniosek na to zadanie został złożony do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do Urzędu Marszałkowskiego.

-Jesteśmy na granicy punktacji, pełni nadziei, że się uda. II etap inwestycji to wybudowanie wodociągu tam gdzie go nie było, wzdłuż drogi powiatowej, biegnący od tzw. Krupki do innych zabudowań. Wodociąg będzie wykonywany jeszcze w tym roku. Ta inwestycja podzielona została na dwa etapy. W pierwszym już został rozstrzygnięty przetarg. Wyłoniony wykonawca, który zrealizuje to zadanie za 550 tys. zł. Na ten cel otrzymaliśmy środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do końca roku zostanie wybudowana nitka wodociągowa, która połączy część miejscowości tzw. „Krupkę” – dodaje wójt H. Żądło.

W miniony wtorek podczas symbolicznego oddania, nowa przepompownia zgromadziła osoby, które przyczyniły się do realizacji zadania. Wójt Hubert Żądło dziękował przedstawicielom firmy wykonawczej: Stanisławowi Samek i Krzysztofowi Samek, przewodniczącemu Rady Gminy Henrykowi Cichockiemu oraz radnym Rady Gminy za współpracę, w tym radnej Anecie Kudas, a także pracownikom Urzędu Gminy, w tym kierownikom jednostek.

-To inwestycja strategiczna dla Maksymilianowa. Nikt tu nie mógł się tu budować, gdyż gmina nie mogła zapewnić dostępu do wody. Obecnie ceny działek podskoczyły w górę Myślę, że ludzie są zadowoleni. A nam zależy, na tym, aby przybywało mieszkańców – mówi przewodniczący Henryk Cichocki.

Zadowolenia z przepompowni nie kryją mieszkańcy, którzy już odczuwają poprawę jakości życia.

– Dzięki przepompowni zniknął problem dostarczania wody do gospodarstw w Maksymilianowie, a mieszkańcy zyskali lepszą jakość życia. Kolejne, planowane zadanie, związane z przebudową wodociągu, ruszy jeszcze w tym roku. Chcemy zachęcać rodziny do kupowania działek i zasiedlania tej urokliwej miejscowości – mówi Hubert Żądło wójt gminy Bałtów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *