Nieoczekiwana wizyta wicepremiera w Denkowie (zdjęcia)

W poniedziałek po południu w Denkowie pojawił się wicepremier i minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Wizyta wicepremiera związana była z trwającym remontem zabytkowego kościoła  w Denkowie.

Rozpoczęcie prac remontowych dachu świątyni możliwe były dzięki finansowemu wsparciu tego zadania przez ministerstwo kultury w kwocie 400 tys. zł z programu „Ochrona zabytków” i 60 tys. zł z funduszu kościelnego. Z pomocą pośpieszył też Wojewódzki Konserwator Zabytków, urząd marszałkowski, starostwo powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim i oczywiście miasto. Inwestycja ta była konieczna, bowiem przeciekał dach, zniszczone zostały deski powały kościoła, wymiany wymaga cała konstrukcja dachowa i pokrycie z blachy.

 W tym roku udało się wymienić konstrukcje i pokrycie na południowej części kościoła. W Denkowie od kilku miesięcy pracują specjaliści z Nowosądecczyzny, którzy specjalizują się w pracach na wysokości. Tegoroczne roboty kosztować będą około 650 tys. ale to zaledwie połowa pilnego zadania.

– Przygotowujemy wniosek do ministerstwa kultury w 2023 roku i liczymy na kolejne wsparcie – przyznaje Adam Gucwa, proboszcz kościoła w Denkowie. -Jesteśmy także po rozmowach z konserwatorem zabytków i władzami samorządowymi. Wszystko jest na dobrej drodze. Liczymy, ze uda nam się zgromadzić podobna kwotę ok. 650 tys. zł i uratować zabytkową świątynię. Sama parafia nie poradzi sobie z takim wyzwaniem.

Wicepremier Piotr Gliński wspólnie z senatorem Jarosławem Rusieckim i posłem Andrzejem Kryjem obejrzał zabytkowy kościół, zapoznał się z trwającymi pracami i wpisał się do pamiątkowej księgi. Zapewnił, że budżecie ministerstwa znajdą się w przyszłym roku środki nie tylko na obiekty o szczególnym znaczeniu dla kultur i dziedzictwa  narodowego, ale le również zabytkowe obiekty sakralne o szczególnym znaczeniu dla lokalnych społeczności.

  Murowany kościół w Denkowie pw. św. Stanisława BM wybudowany został w 1700 roku.

fot. Staszek Dulny

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *