Myślała, że pożycza forsę koleżance

Pod koniec sierpnia 2023 roku 20-letnia mieszkanka powiatu opatowskiego straciła 2,5 tysiąca złotych. Była przekonana, że pieniądze pożycza koleżance, która poprosiła o to poprzez popularny komunikator. W dniu 11 września 2023 r. przyszła do opatowskich mundurowych, aby o tym opowiedzieć.

-20–latka w żaden sposób nie zweryfikowała prośby o pomoc i trzykrotnie przekazała kody blik pobrane z aplikacji mobilnej swojego banku, a następnie potwierdziła przeprowadzenie transakcji –mówi aspirant Katarzyna Czesna –Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. W rezultacie okazało się, że profil koleżanki na popularnym portalu społecznościowym został przejęty przez oszustów, którzy w pierwszej kolejności wysłali prośby o pożyczkę do znajomych kobiety, po czym używając przesłane w odpowiedzi kody blik wypłacili pieniądze w bankomacie.

Zdaniem policjantów hasła, które stosujemy do zabezpieczenia różnych kont, są zbyt łatwe do rozszyfrowania przez specjalne programy, jak również używane w takiej samej konfiguracji w różnych miejscach. Nie bez znaczenia pozostaje również brak weryfikacji wiadomości otrzymanych przez różnego rodzaju komunikatory. Nigdy nie mamy pewności, że po drugiej stronie znajduje się osoba, do której konto należy i ma szczere intencje. A to właśnie po przejęciu konta oszuści błyskawicznie wysyłają prośby o szybką pożyczkę, najczęściej do kilkunastu osób, z którymi w ostatnim czasie prowadziliśmy konwersację. Powodem często używanym jest „bo zabrakło na koncie”, „bo stoję przy kasie”, „oddam do wieczora” czy „czekam na przelew”. Presja czasu jest tutaj bardzo istotna, aby wywołać szybką reakcję i rozmówca nie miał czasu na zastanowienie się i zweryfikowanie w inny sposób tej prośby. A przecież bezpośredni telefon do osoby proszącej o pożyczkę pozwoliłby na oszczędzenie stresu i strat materialnych.

Policjanci radzą: stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych; zweryfikuj tożsamość znajomego proszącego o pożyczkę – najlepiej zadzwoń; sprawdź podsumowanie transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji; chroń swój pin do aplikacji bankowej.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Myślała, że pożycza forsę koleżance

  • 14 września 2023 at 09:17
    Permalink

    Ja ostatnio też zostałam tak oszukana nic nie podejrzewałam ponieważ pisane było z konta mojej teściowej. Prośba opłacenia czegoś na 500zl blikiem nie pomyślałam nawet że to oszuści bo wiedziałam że teściowa nie ma blika . Wszystko zgłoszone na policję ale i tak nic z tym nie zrobią.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *