Bohaterowie Ziemi Świętokrzyskiej. Bezpłatne pokazy filmowe i odsłonięcie muralu

Zbliżającemu się odsłonięciu muralu na ścianie budynku 103. Batalionu Lekkiej Piechoty, w Ostrowcu Świętokrzyskim na osiedlu Słonecznym 37, towarzyszą wydarzenia edukacyjno-kulturalne, do których należą bezpłatne projekcje filmów historycznych. Za nami pokaz pierwszego z nich, dokumentu „Cichociemni” Marka Widarskiego. Produkcja przedstawia historię elitarnej grupy żołnierzy zwanych cichociemnymi, którzy byli wysyłani do okupowanego kraju, aby wzmocnić walkę podziemną.
Już teraz mamy przyjemność zaprosić wszystkich miłośników historii oraz kina na kolejne. We wtorek, 26 września o godzinie 9:00 zobaczymy słynnego „Hubala”, a więc obraz, który w tym roku obchodzi swoje pięćdziesięciolecie. Jest to opowieść o legendarnym majorze Henryku Dobrzańskim, znanym jako Hubal, który po otrzymaniu wiadomości o kapitulacji stolicy podejmuje decyzję o przeprawie przez Węgry do Francji, ślubuje też, że nie zdejmie munduru. Oddział przechodzi na ziemię kielecką. W Bodzentynie major ogłasza decyzję o pozostaniu w kraju.
Ostatni film, „Ostatni żołnierze Ponurego” w reżyserii Sławomira Mazura z 2015 roku, opowiada o losach żołnierzy Jana Piwnika Ponurego i ich walce w Górach Świętokrzyskich. Twórcy filmu nagrali wiele rozmów z żołnierzami Jana Piwnika. Są w posiadaniu unikalnych, niekiedy ostatnich wspomnień. Zarejestrowali wspomnienia ostatnich, żyjących partyzantów „Ponurego”, kapitana Wojska Polskiego i dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej, działających w lasach obok legendarnego Wykusu. Produkcja zaprezentowana zostanie w najbliższy czwartek, 28 września o godzinie 9:00.
Pokazy filmowe:
1. Cichociemni – 21 września, 9:00
2. Hubal – 26 września, 9:00
3. Ostatni żołnierze Ponurego – 28 września, 9:00
Zapraszamy do udziału w tych wyjątkowych pokazach filmowych, które stanowią część większego wydarzenia – odsłonięcia muralu – które nastąpi dzień po ostatnim pokazie, 29 września o godzinie 17:00, na terenie ostrowieckiego WOT-u. To doskonała okazja do poznania historii bohaterów ziemi świętokrzyskiej i ich niezwykłych losów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *