Znamy zwycięzców Budżetu Obywatelskiego 2024. Będą m.in. tężnie na osiedlach Ogrody i Stawki

Projekty: „Tężnie solankowe na osiedlach Ogrody i Stawki” (zadanie uzyskało 6212 punktów i 1634 głosów, wartość: 296 000 zł), Zagospodarowanie terenu przy stawie w Częstocicach ( zadanie uzyskało 5424 punktów, 1307 głosów, wartość: 296 000 zł), Budowa miasteczka ruchu drogowego w osiedlu Koszary (zadanie uzyskało: 4990 punktów i 1163 głosów, wartość: 150 000 zł) oraz Integracja społeczna na Osiedlu „Kolonia Robotnicza” (zadanie uzyskało: 467 punktów i 146 głosów, wartość: 5 800 zł) to laureaci Budżetu Obywatelskiego Ostrowca Świętokrzyskiego 2024 roku. To te zadania zostaną wpisane do budżetu samorządu i przeznaczone do realizacji w nadchodzącym roku.

– Dziękuję wszystkim pomysłodawcom Budżetu Obywatelskiego Ostrowca Świętokrzyskiego oraz wszystkim głosującym, których było ponad 6000, a to oznacza, że pobiliśmy dotychczasowy ostrowiecki rekord o 2000 osób. Zapraszam do zapoznania się z wynikami. Pomysły były bardzo dobre dlatego sądzę, że w innej formule finansowania znajdziemy wiele z pomysłów które nie okazały się być „wygrane” ale przynajmniej w części zasługują na realizację. Natomiast wszystkie wygrane pomysły zrealizujemy w 2024 roku –  poinformował wiceprezydent miasta Artur Łakomiec.

Jak przyznaje wiceprezydent Artur Łakomiec kolejna edycja to na pewno zwiększenie kwoty przeznaczonej na realizację pomysłów mieszkańców, na co najmniej 1 mln zł. Co ciekawe też oprócz zwycięskich projektów te, które otrzymały  ponad 2000 punktów będą miały szansę na realizacje w oparciu o środki wewnętrze, czy też zewnętrzne dofinansowania. Jak zapowiada wiceprezydent będzie się starał, aby to mieszkańcy byli zaangażowani przy realizacji zadań, które wskazali.

“Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa” korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Celem projektu jest poprawa życia mieszkańców w różnym wieku poprzez osiągnięcie różnorakich zmian w rozwoju społeczno-gospodarczym miasta oraz w sferze lokalnej administracji publicznej.

Tężnie solankowe na osiedlach Ogrody i Stawki

Zadanie polega na zakupie i montażu wraz z przyłączamy dwóch kompaktowych tężni solankowych na osiedlach Ogrody i Stawki. Lokalizacja tych obiektów sprawi, że również mieszkańcy innych okolicznych osiedli będą mieli łatwy dostęp do relaksu w ich otoczeniu. Kompaktowy wymiar tężni powoduje realność wykonania tej inwestycji w kwotach przewidzianych na budżet obywatelski. Odpoczynek w okolicach tężni jest szczególnie zalecany dla osób starszych lub mających problemy z układem oddechowym. To inwestycje wyczekiwane przez szerokie grono mieszkańców niezależnie od wieku. Poza tym realizacja zadania poprawi estetykę i funkcjonalność przestrzeni miejskiej.

Spacery w okolicę tężni, odpoczynek w jej otoczeniu i spacer powrotny poprawi zwyczaje ruchowe osób starszych. Miejsce może być również przyczynkiem do socjalizowania się mieszkańców – zawierania nowych znajomości, a przez to również poprawy kondycji psychicznej osób samotnych i borykających się z różnymi problemami życiowymi.

Tężnie kompaktowe tego typu zostały z powodzeniem zainstalowane w sąsiednim dla miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Kunowie. Zalecane byłoby powzięcie informacji na temat ich montażu i eksploatacji.

Zagospodarowanie terenu przy stawie w Częstocicach

Zadanie ma polegać na dopuszczeniu wody do stawu w Częstocicach wraz z częściowym utwardzeniem dróg dojazdowych do działek i stawu wraz z wykonaniem miejsc parkingowych. Inwestycja udogodni przejazd do miejsca wypoczynku dla naszych mieszkańców.

Budowa miasteczka ruchu drogowego w osiedlu Koszary

W związku z rozbudowywaniem się infrastruktury komunikacyjnej miasta, zwiększa się liczba najmłodszych ich mieszkańców. Place zabaw, jak i inne miejsca do aktywnego spędzania czasu sprzyjają pozytywnie rozwojowi dzieci. Miasteczko ruchu drogowego dedykowane będzie dla młodszych, jak i starszych dzieci. Dla każdego kto chce poznawać przepisy ruchu drogowego, w bezpiecznym do tego miejscu. Miejsce to będzie uczyć wzajemnego szacunku i przestrzegania określonych zasad. Ponadto jako  ogólnodostępne miejsca spędzania czasu, przyczyni się do integracji nowych i obecnych mieszkańców dzielnicy Koszary.

Miasteczko rowerowe to szansa dla dzieci, aby poznać przepisy ruchu drogowego i bezpiecznie uczyć się jazdy na rowerze. Miejsce to także, pozwali starszym dzieciom ćwiczyć zasady ruchu drogowego, przed zdawaniem na kartę rowerową. Dzieciaki nauczą się w teorii, jak i w praktyce odpowiedniego zachowania na drodze.

W miasteczku rowerowym zaplanowano rondo, skrzyżowanie, jezdnie z poziomymi i pionowymi znakami,  jak i przejścia dla pieszych, chodniki oraz gry podwórkowe. Projekt zakłada przygotowanie nawierzchni asfaltowej jak również małą architekturę: montaż znaków drogowych, kilku ławek i koszy na śmieci.

Integracja społeczna na osiedlu „Kolonia Robotnicza”

Projekt jest skierowany dla mieszkańców Osiedla Kolonia Robotnicza oraz dla mieszkańców innych osiedli. Projekt będzie obejmował organizację dwóch imprez (Mikołajki, spotkanie opłatkowe), których celem będzie integracja mieszkańców osiedla i miasta oraz uatrakcyjnienie form spędzania wolnego czasu. Powyższy projekt jest spełnieniem oczekiwań mieszkańców tj. dzieci, młodzieży i dorosłych. Projekt ma również na celu pogłębienie integracji społecznej mieszkańców osiedla oraz stwarza możliwość nawiązywania nowych kontaktów z mieszkańcami innych osiedli z całego miasta.

Organizowane imprezy będą również miejscem budowania silniejszych więzi społecznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *