Zuzanna Kamińska wicemistrzynią Polski

Przez cztery dni Pływalnia Rawszczyzna gościła 359 zawodników i zawodniczek, którzy do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechali rywalizować o najważniejsze w tym roku krajowe laury dla pływaków urodzonych w 2006 roku. Medale rozdano w 41 konkurencjach, 20 damskich i 20 męskich oraz w jednej sztafecie mieszanej.

O medale mistrzostw kraju walczyła siódemka wychowanków KSZO: Zofia Sadłos, Małgorzata Celińska, Malwina Szafrańska, Zuzanna Kamińska, Julia Jonaszek, Alicja Sulik oraz Mikołaj Mazan. Jak wypadli? Przed niedzielnymi finałami (z uwagi na cykl wydawniczy ich wyniki na portalu ostrowiecka.pl) mieli sporo szans medalowych.

Najbliżej podium znalazła się Zuzanna Kamińska, która na 50 m stylem klasycznym w eliminacjach była trzecia, a na 100 m stylem klasycznym czwarta. W obu wyścigach na mecie meldowała się jednak na szóstej pozycji. W niedzielne przedpołudnie była z kolei trzecia w eliminacjach na 200 m stylem klasycznym. Czy zdobyła medal? Tak, tak, i to srebrny!

Alicja Sulik także była szósta w finale A wyścigu na 50 m stylem grzbietowym. Zajęła także 12 miejsce w finale B na 200 m stylem grzbietowym. W niedzielne popołudnie wystąpiła w finale B wyścigu na 100 m stylem grzbietowym, zajmując w nim 12 pozycję.

Zofia Sadłos w finale A na dystansie 50 m stylem motylkowym uplasowała się na 10 pozycji. Była także 11 w finale B wyścigu na 100 m stylem motylkowym, a w niedzielę płynęła o jak najwyższe miejsce w finale B na 200 m stylem motylkowym, plasując się na 17 miejscu.

Malwina Szafrańska najpierw przypłynęła 10 na 1500m stylem dowolnym, a później 15 w finale B wyścigu na 200 m stylem dowolnym. Była również 27 na 400 m stylem dowolnym. Natomiast w niedzielę zajęła 5 miejsce w wolniejszych seriach rywalizacji na 800 m stylem dowolnym i ostatecznie uplasowała się na 13 pozycji.

Nieźle wypadły nasze sztafety 16-latek. Pływaczki KSZO w sztafecie 4×200 stylem dowolnym (Celińska, Szafrańska, Sulik, Kamińska) przypłynęły na 6, a w sztafecie 4×100 m stylem dowolnym (Kamińska, Sadłos, Sulik, Szafrańska) na 8 pozycji. W niedzielę świetnie popłynęła sztafeta 4×100 m stylem zmiennym (Sulik, Sadłos, Kamińska, Szafrańska), która wywalczyła 5 lokatę.

Małgorzata Celińska najlepiej popłynęła na 200 m stylem dowolnym. W tym wyścigu zajęła 20 miejsce w finale B. Poza tym, była 33 na 400 i 30 na 100 metrów stylem dowolnym.

Z kolei Julia Jonaszek zajmowała 29 miejsce na 100 m stylem motylkowym, 34 na 50 m stylem motylkowym i 41 na 100m stylem dowolnym.

Jedyny w stawce nasz 16-letni junior Mikołaj Mazan w niedzielę zakwalifikował się do finału B na 200 m stylem klasycznym, w którym zajął 17 miejsce. Był 37 na 50 i 32 na 100 m stylem klasycznym.

KSZO w klasyfikacji klubowej ze 103 pkt. na koncie uplasował się na 16 miejscu. „Srebro” Zuzi pozwoliło zaś KSZO zająć 23 miejsce w klasyfikacji medalowej.

W mistrzostwach mogły uczestniczyć zawodnicy i zawodniczki będący obywatelami Ukrainy, a przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z uwagi na działania wojenne prowadzone na terytorium tego państwa, na zasadach określonych w specjalnej uchwale. Na podstawie zmienionego regulaminu organizacji imprez centralnych PZP zawodnicy i zawodniczki, o których mowa mogli uczestniczyć wyłącznie w eliminacjach zawodów. Nie byli uwzględniani przy rozstawianiu wyścigów finałowych, w których przeprowadzona została bezpośrednia rywalizacja o medale Mistrzostw Polski. Z powyższego zapisu skorzystali m.in. trenerzy KSZO Marcin Maliński i Szymon Kurasiński, którzy na ostrowieckie mistrzostwa powołali trójkę 16-latek z Ukrainy na co dzień trenujących w Ostrowcu Świętokrzyskim. W pomarańczowo – czarnych barwach wystartowały: Anastasiia Lipetska, Anna Aniszchenko i Liliana Levina.