Na koniec 2016 roku sportowy Ostrowiec na 73, a KSZO na 139 miejscu w Polsce

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski jest klubem, który w klasyfikacji Wojewódzkiej Federacji Sportu w Kielcach, obejmującej starty w najważniejszych zawodach ogólnopolskich rangi mistrzostw kraju, zajął za 2016 rok w województwie świętokrzyskim 2 miejsce.

W stosunku do roku ubiegłego zanotował awans z 4 miejsca. KSZO zdobył łącznie w mijającym roku o 43,76 pkt. więcej, niż w 2015 roku, czyli dokładnie 183,39 pkt. (64,50 pkt. za starty młodzieżowców, 26,67 pkt. za występy juniorów, 74,22 pkt. za punktowane miejsca juniorów młodszych i 18 pkt. za starty młodzików). Nasz klub wyprzedził tylko Vive Targi Kielce ? 254,83 pkt. Za KSZO znaleźli się pięściarski Rushh Kielce ? 154,50 pkt. i strzelecki Świt Starachowice ? 146 pkt.
Inne nasze kluby w rankingu zajęły następujące miejsca: 12.Ostrowieckie Stowarzyszenie Taekwondo Olimpijskiego Ostrowiec (66 pkt.), 19.SMS KSZO Ostrowiec (39 pkt.), 22.Ostrowiecki Klub Sportów Walki (35 pkt.), 23.Gryf Kunów (33 pkt.), 36.KP KSZO 1929 (18 pkt.), 42.Hetman Ostrowiec (15 pkt.), 50.OKS Volley Opatów (12 pkt.), 57.SMS Ostrowiec (11 pkt.), 76.UMKS Ostrowia Ostrowiec, 84.RMG Ring Ożarów (3 pkt.), 90.Debiut Ostrowiec (2 pkt.), 93.MZKS Ożarów (1,5 pkt.). Łącznie w województwie świętokrzyskim sklasyfikowano 95 klubów.
W klasyfikacji ogólnopolskiej, obejmującej współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży za 2016 rok, a sporządzoną przez Zespół Sportu Młodzieżowego przy Instytucie Sportu w Warszawie, KSZO uplasował się na 139 miejscu. Przed rokiem w tej klasyfikacji nasz klub był na 219 miejscu. W tegorocznej klasyfikacji 598 miejsce zajęło Ostrowieckie Stowarzyszenie Taekwondo Olimpijskiego, 973 SMS KSZO Ostrowiec, 1073 OKSW Dragon Ostrowiec, 1114 Gryf Kunów, 1673 KP KSZO 1929, 1808 Hetman Ostrowiec, 2022 Volley Opatów, 2144 SMS Ostrowiec, 2705 UMKS Ostrowia Ostrowiec, 2966 RMG Ring Ożarów, 3106 Debiut Ostrowiec, 3288 MZKS Ożarów.
Nie zmieniła się, w stosunku do 2015 roku, trójka najlepszych klubów w Polsce. W 2016 roku ponownie tryumf święcił Zawisza Bydgoszcz ? 2318,01 pkt. przed Śląskiem Wrocław ? 1655,77 pkt. i AZS AWF Katowice ? 1633,25 pkt. Najlepszy klub z naszego województwa ? Vive Kielce znalazł się na 80 pozycji. W klasyfikacji ogólnopolskiej sklasyfikowano 3474 kluby, 887 gmin i 362 powiaty.
W klasyfikacji powiatów naszego województwa zwyciężył kielecki grodzki – 1407,46 pkt. przed ostrowieckim – 408,67 pkt.; starachowickim ? 316 pkt. Na 11 miejscu znalazł się powiat opatowski ? 25,50 pkt. W klasyfikacji ogólnopolskiej nasz powiat został sklasyfikowany na 80 miejscu (przed rokiem był na 86 miejscu). Dla porównania na 109 miejscu znalazł się powiat starachowicki, a na 317 powiat opatowski. Najlepszy okazał się warszawski przed wrocławskim i poznańskim.
Wśród miast i gmin województwa świętokrzyskiego na 1 miejscu znalazły się Kielce – 1407,46 pkt. przed Ostrowcem Świętokrzyskim – 375,17 pkt., Starachowicami ? 274 pkt., Chęcinami ? 110 pkt.; Połańcem ? 106,5 pkt. i Skarżyskiem ?Kamienną ? 86 pkt. W skali ogólnopolskiej Kielce znalazły się na 19, Ostrowiec na 73 (przed rokiem był na 76 miejscu), Starachowice na 97, Kunów na 446, Opatów na 620, a Ożarów na 760 miejscu. Prym wiedzie Warszawa  przed Wrocławiem i Poznaniem.
Szkoda, tylko, że Świętokrzyskie wciąż pozostaje w ogonie klasyfikacji województw. W klasyfikacji tej, obejmującej 2016 rok, na czele znalazło się mazowieckie ? 18664,67 pkt. przed wielkopolskim ? 16817,14 pkt. i śląskim ? 15951,72 pkt. Świętokrzyskie zajmując ostatnie miejsce zdobyło zaledwie 2920,47 pkt.
Najwięcej punktów naszemu województwu przysporzyły takie dyscypliny sportowe, jak: piłka ręczna mężczyzn ? 301 pkt., boks ? 291 pkt., łucznictwo ? 221 pkt., piłka nożna mężczyzn ? 200 pkt., lekka atletyka ? 184 pkt., piłka ręczna kobiet ? 174 pkt., strzelectwo sportowe ? 159 pkt., pływanie ? 143 pkt., kickboxing ? 134 pkt. i zapasy kobiet ? 132 pkt.
KSZO po raz kolejny uplasował się w czołówce klubów w województwie i to mimo kłopotów finansowych, z jakimi borykają się sekcje. Szkolenie sportowe w naszym mieście prowadzone jest więc wzorowo i opiera się głównie na pasji sportowców, trenerów i działaczy.