Twarde prawo dla rolników

W imieniu rolników powiatu opatowskiego zwrócił się do nas jeden z nich z problemem dotyczącym przepisu prawa, według którego nie można jeździć z zamontowanym do kombajnu chederem o szerokości powyżej 3,2 m.
Jest to podyktowane bezpieczeństwem użytkowników dróg. Jednak dla rolników stanowi nie lada problem na drogach.
-Pracujemy pod presją czasu i pogody, bo wiadomo, że żniwa nie trwają dłużej niż miesiąc -mówi czytelnik. -Mam 22 działki, rozłożone w różnych częściach miejscowości. Za każdym razem, jadąc z jednej działki na drugą, przez kilkaset metrów drogi musiałbym zapinać i odpinać cheder, co zajmuje ok. 30 minut, bo takie są przepisy. Kilka dni temu zatrzymała mnie policja i otrzymałem wezwanie na komisariat, w którym zostałem poinformowany o złamaniu art. 66
Kodeksu drogowego, który zabrania jazdy z chederem. Pewnie zostanę ukarany mandatem. Tymczasem są to przepisy wymierzone w nas, rolników. Uprawianie ziemi to ciężka praca, która nie przynosi kokosów. Do tego musimy uwijać się, żeby nas nie wyprzedził deszcz czy inne zjawisko atmosferyczne, niszczące uprawy latem. Dlatego karanie nas za przejechanie kawałka drogi z niepodpiętym chederem, to duża niesprawiedliwość.
Zwróciliśmy się do KPP w Opatowie z prośbą o wyjaśnienie.
-Jeżeli cheder posiada szerokość do 3,2 m, to kombajnista może  maszyną poruszać się drogą asfaltową -usłyszeliśmy. Powyżej tej szerokości musi uzyskać pozwolenie zarządcy drogi. Zdajemy sobie sprawę, że żniwa trwają 2 -3 tygodnie i pogoda jest wówczas bardzo ważna, dlatego policjanci na ogół starają się stosować pouczenie wobec kombajnistów.

jbo, am

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *