„Pomóż Pawłowi i innym” rejestrując się w bazie dawców szpiku

W dniach 2 i 3 grudnia br., w Galerii Ostrowiec i E.leclerc w Ostrowcu Świętokrzyskim, odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku ? dla Pawła Gajowika i innych pacjentów.
Organizuje ją fundacja DKMS Rodzina i przyjaciele Pawła liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic.
-Jeszcze do niedawna Paweł, mimo angażującej pracy w dużym sklepie budowlanym, każdą wolną chwilę poświęcał roli ratownika medycznego, oddany sprawie, zawsze na posterunku, gotowy za wszelka cenę ratować życie Innych. W lipcu usłyszał przerażającą diagnozę ? ostra białaczka limfo blastyczna ? mówi Katarzyna Poniatowska z fundacji DKMS.
?Syn poddawany jest chemioterapii w szpitalu w Warszawie, ale ta terapia tylko wstrzymuje rozwój choroby. Jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku kostnego ? mówi Lech Gajowik. ? Niestety, nikt z nas ani w rodzinie, ani wśród przyjaciół, nie może być dawcą.

Paweł Gajowik zdjęcie
30-letni Paweł nawet w obliczu tak srogiej choroby jak białaczka, pomyślał o innych pacjentach i sam zainicjował akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. To jedyna szansa na uratowanie życia. Aby tego dokonać, potrzebne jest zaangażowanie społeczności Ostrowca Świętokrzyskiego, w którym spędził swoją młodość, a także mieszkańców Warszawy, gdzie mieszka od 18 roku życia.
?Bardzo liczymy na zaangażowanie mieszkańców, bo im więcej dawców zarejestrowanych, tym większa szansa dla każdego chorego ? mówią organizatorzy. ?Zapewniamy, że nie ma się czego obawiać, pobranie szpiku do przeszczepu nie ma wpływu na nasze zdrowie, a może uratować życie innemu człowiekowi.
Fundacja DKMS, organizator ostrowieckiej akcji, to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1.125.000 (maj 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 4.194 (maj 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Honorowy patronat nad  akcją objął prezydent Jarosław Górczyński.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Galeria Ostrowiec (A. Mickiewicza 30, Ostrowiec Świętokrzyski)
2 grudnia 2017 r. godz. 10:00 ? 21:00 3 grudnia 2017 r. godz. 10:00 ? 20:00
E. Leclerc (11 Listopada 6, Ostrowiec Świętokrzyski)
3 grudnia 2017 r. godz. 9:00 ? 19:00
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

IMG_7217Co warto wiedzieć
Dlaczego w Polsce nadal tak mało ludzi decyduje się na to, by zostać dawcą szpiku?
-Przede wszystkim wynika to z niewiedzy – wyjaśnia Katarzyna Poniatowska z fundacji DKMS. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narażają swoje. Istnieje stereotyp związany z oddaniem szpiku kostnego. Duża strzykawka, zastrzyk w kręgosłup i paraliż. Tymczasem jest to nieprawda. Drugim czynnikiem są oczywiście fi nanse. Badania potencjalnych dawców kosztują i nie są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, tylko ze środków własnych Fundacji (darowizny od instytucji i osób prywatnych).
-Czego ludzie najczęściej się obawiają?
Z doświadczenia wiemy, że Ci, którzy chcą pomóc innym, obawiają się przede wszystkim o własne zdrowie i życie. A tak naprawdę zostanie dawcą szpiku, to jedyne bycie dawcą, które nie wiąże się z oddaniem czegoś kosztem nas samych ? tak, jak to jest w przypadku oddania nerki, czy wykorzystania narządów w przypadku stwierdzenia śmierci klinicznej dawcy.
Ludzie, którzy chcą zostać dawcami szpiku, obawiają się, że będzie związane to z kosztami. Na etapie rejestracji i badania materiału genetycznego w celu określenia cech zgodności antygenowej, na podstawie których poszukuje się zgodnego genetycznie bliźniaka, dawca nie ponosi kosztów badania. Jeśli oczywiście ktoś może wesprzeć Fundację i oprócz rejestracji pokryć koszty badania, to jesteśmy bardzo wdzięczni. Natomiast wsparcie finansowe nie jest warunkiem dokonania rejestracji. Na etapie pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku z talerza kości biodrowej dawca nie ponosi żadnych kosztów. Zwracane są wszystkie koszty dojazdu do kliniki, ewentualnego pobytu w hotelu, koszty nieobecności w pracy, ewentualne koszty opieki nad dziećmi w czasie zabiegu, etc. Należy pamiętać, że zostanie dawcą jest wolontaryjne i ustawowo nie może być z tego tytułu pobierane wynagrodzenie, zwracane są natomiast wszelkie koszty poniesione przez dawcę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *