Ostrowiecka premiera ?Tarzana – ułana z Zawichostu? już w sobotę! (zdjęcia)

W Wojewódzkim Domu Kultury odbyła się uroczysta premiera filmu ?Tarzan – ułan z Zawichostu”. To fabularyzowany film dokumentalny poświęcony postaci wachmistrza Tomasza Wójcika – żołnierza i partyzanta działającego na Ziemi Świętokrzyskiej, który zasłynął udanym zamachem na hitlerowskiego generała Kurta Rennera. Jego oddział został wymordowany w odwecie przez Niemców. Później Tomasz Wójcik walczył w zgrupowaniu Ponurego i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie uciekł do Stanów Zjednoczonych i najprawdopodobniej został tam w tajemniczych okolicznościach zamordowany w 1951 roku.

Film powstał przy współpracy Fundacji Odzyskajmy Naszą Historię i Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. Będzie go można obejrzeć podczas ostrowieckiej premiery, którą zaplanowano na 16 grudnia. Projekcja filmu odbędzie się w Galerii Fotografii MCK w ZDK o godz. 17. Wstęp wolny. PO projekcji filmu w Perspektywach zagra Forteca – zespół, który napisał muzykę do filmu. Historię Tarzana będzie można zobaczyć także w Zawichoście i Ożarowie.

24852612_308746446299285_3842989206582840201_n
-Tomasz Wójcik ps. ?Tarzan? jest bohaterem Ziemi Świętokrzyskiej, postacią niedocenioną przez polską historię. Tym filmowym obrazem chcieliśmy odkryć tę zapomnianą kartę historii ? mówi prezes Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci, Michał Ślusarz.
Film powstał dzięki wsparciu Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Polskiej Spółki Gazownictwa i Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Scenariusz napisali i w filmie zagrali ostrowczanie. Powstał w czerwcu 2016 r. Jego autorami są zafascynowani postacią legendarnego Tarzana: Katarzyna Ślusarz i Kamil Stańczyk, oboje członkowie Stowarzyszenia ?Ostrowieccy Patrioci?. Katarzyna podkreśla, że film powstał, żeby odkłamać historię Tomasza Wójcika, która przez lata komuny została zafałszowana. Kamil dodaje, że Tarzan, to tragiczna postać. Jednego dnia dowodził 37 ? osobowym oddziałem, który następnego dnia, pod jego nieobecność, został ? po wsypie – wymordowany.
Na planie obok Kamila wystąpił także prezes Ostrowieckich Patriotów, Michał Ślusarz. Reżyserem filmu jest Sławomir Mazur, znany już z produkcji filmów o oddziale Jana Piwnika ?Ponurego?. Jego ostatnie filmy to ?Fotografista? i ?Ostatni żołnierze Ponurego?. Media patronem przedsięwzięcia była Gazeta Ostrowiecka.
Podczas premiery filmu Fundacja Odzyskajmy Naszą Historię wręczyła po raz pierwszy Statuetkę Proporzec Pamięci, która trafiła do sędziego Andrzeja Jankowskiego, byłego szefa kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
-Wyświetlony premierowy pokaz naszego filmu wzbudził oklaski i pozytywne emocje publiczności. Cieszymy się, że nasza praca wzbudziła tyle emocji ? podkreśla Michał Ślusarz. -Po seansie odbył się koncert patriotyczny zespołu Forteca, podczas którego wspólnie na scenie zaśpiewaliśmy piosenkę z filmu ?Tarzan ? ułan z Zawichostu?. Premierze towarzyszyła wystawa fotografów, którzy byli obecni na naszym planie w trakcie kręcenia zdjęć. Największą nagrodą za wykonaną pracę były słowa siostrzenicy ?Tarzana?, Wiesławy Jakubowskiej. Wzruszona powiedziała: – Daliście radę, nie spodziewałam się, że to tak wyjdzie, płakałam?
W filmie, co ciekawie występuje żołnierz NSZ, porucznik Zbigniew Blinowski, dzięki to któremu w Ostrowcu mamy rondo NSZ. Na uroczystościach 75 rocznicy powstania NSZ został wyróżniony odznaczeniem ProPatria. Z.Blinowski był partyzantem oddziału Dymszy, który wspólnie z Tarzanem przeprowadził wiele akcji zbrojnych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *