VII Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie

Instytut Kultur i Języków WSBiP oraz Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyski zapraszają na VIII Ostrowieckie Spotkania Szekspirowskie, które zaplanowano na 25-26 kwietnia. 
25 kwietnia zapraszamy do Kina Etiuda, gdzie o godz. 9.00 odbędzie się wykład dr. Pawła Kaptura pt. „Brexit, Szekspir i Anglicy”. 

26 kwietnia o godz. 18.00, zapraszamy do Galerii Fotografii MCK na monodram ukraińskiej aktorki Lidii Danylczuk pt. „Ryszard po Ryszardzie” na podstawie „Ryszarda III” Williama Szekspira. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. 

Spektakl w wykonaniu Lidii Danylczuk  (Lidiya Danylczuk), która wraz z Ireną Wolicką jest autorką scenariusza tego monodramu, dopowiada historię Ryszarda III, rozpoczynając ją w momencie, w którym Szekspir zakończył dramat swego bohatera. Widz sam może zdecydować, kiedy i w jakich okolicznościach toczy się jego akcja: może to ostatnia noc tyrana przed rozstrzygającą bitwą, a może miejsce odbywania wiekuistej kary. Założeniem aktorki nie jest tu odegranie perypetii Ryszarda, lecz ukazanie go jako par excellence bohatera monodramu.
Spektakl prezentowany na 41. WROSTJA w 2007 roku w ramach cyklu ?Szekspir w teatrze jednego aktora? został głównym laureatem j imprezy zdobywając nagrodę publiczności, imienia Lidii Zamkow i Leszka Herdegena, ufundowaną przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Lidia Danilczuk (Ukraina) ukończyła Instytut Teatralny im. Iwana Karpenki-Kareho, występowała w Odeskim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym oraz Teatrze im. Łesia Kurbasa we Lwowie. Jest współtwórczynią ?Teatru w koszyku?, w którym pracuje nad współczesnymi adaptacjami klasycznych tekstów rodzimych i obcych, dążąc do osiągnięcia pełnej integracji estetycznej formy tekstu, ruchu i głosu.  Artystka wielokrotnie występowała już dla polskiej publiczności, m.in. na festiwalach w Bydgoszczy, Szczecinie, Lublinie i Wrocławiu.

RYSZARD PO RYSZARDZIE 

monodram Lidii Danilczuk
na podstawie ?Ryszarda III? Williama Szekspira
reżyseria: Irena Wolicka
scenariusz: Irena Wolicka, Lidia Danylczuk
premiera: 23 września 2007

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *