Jaki Ostrowiec po wpisie Krzemionek na listę UNESCO?

Zarząd Główny Stowarzyszenia Krajowej Organizacji Wspierania Inicjatyw Bezrobotnych wraz z Biurem Podróży „Ster” zorganizował w miniony piątek w swej siedzibie panel dyskusyjny „Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego na liście UNESCO szansą rozwoju turystyki międzynarodowej”. 
W obradach wzięli udział posłowie Andrzej Kryj i Piotr Marzec, dyrektor ostrowieckiego muzeum Beata Kobiałka, a także liczni zagraniczni mieszkańcy i polonusi z USA, Włoch, Anglii, Armenii.
-Naszym zamiarem było wywołanie dyskusji, dotyczącej korzyści dla lokalnego rynku, jakie niesie ze sobą wpis Krzemionek na listę UNESCO – mówi prezes stowarzyszenia, Adam Janik. –Nasze stowarzyszenie dostrzega te szanse i będzie się starało promować Krzemionki, ale także Dymarki Świętokrzyskie, zresztą cały Staropolski Okręg Przemysłowy oraz inne ważne miejsca i produkty turystyczne Ziemi Świętokrzyskiej na rynku chińskim podczas roboczych wizyt w Pekinie i Szanghaju.
Dyrektor muzeum Beata Kobiałka poinformowała, że po wpisie Krzemionek i obiektów towarzyszących na listę UNESCO nie tylko wzrosła liczba turystów odwiedzających słynny zabytek, ale rozpoczęło się jednocześnie budowanie jego marki i całej Ziemi Ostrowieckiej pod roboczym hasłem „Kraina Krzemienia – Źródło Twojej Mocy”. Wydane zostaną specjalne przewodniki pokazujące atrakcje turystyczne naszego regionu. Mówiła także o modernizacji trasy podziemnej pod kątem jej użyteczności dla turystów niepełnosprawnych, a także koniecznych rozmowach o przyszłym finansowaniu i możliwej zmianie organizacyjnej muzeum.
Poseł Andrzej Kryj zaproponował utworzenie fundacji, która zajęłaby się szeroką promocją Krzemionek, jako miejsca turystyki i możliwością kontynuowania badań archeologicznych, jako miejsca nauki. Poinformował o podjętych już staraniach, mających na celu uświetnienie przypadającej w 2022 r. 100. rocznicy odkrycia przez Jana Samsonowicza neolitycznych kopali krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Z tej okazji wybita zostanie pięciozłotowa moneta z zaproponowaną na niej postacią słynnego geologa. Wydane zostaną również okolicznościowa karta i znaczek pocztowy. O tym, że to świetna forma promocji Krzemionek, przekonaliśmy się w 2012 r., kiedy z okazji 90-lecia Narodowy Bank Polski wypuścił na rynek kolekcjonerski srebrną, dwudziestozłotową monetę z zatopionym krzemieniem oraz monetę dwuzłotową.
Obecni na spotkaniu Konstantin i Oleksandr Magliona z Drohobycza, prowadzący stowarzyszenie „Nowe Horyzonty”, byli pod wrażeniem Krzemionek. Dzielili się także wrażeniami i doświadczeniami wynikającymi z wpisu Cerkwi Świętego Jurija w Drohobyczu na listę UNESCO, jednocześnie zapraszając wszystkich do swojego miasta.
Z opinii wielu dyskutantów można wysnuć wniosek, że Ostrowiec Świętokrzyski powinien jak najszybciej stać się bazą wypadową dla turystów zwiedzających zabytki naszego regionu. Przedsiębiorcy i biznesmeni mają na tym polu wiele możliwości działań, choćby wyrażających się w rozbudowie taniej sieci hostelowej i hotelowej na kieszeń każdego, czy tworzeniu restauracji ukierunkowanych pod gusta i smaki turystów z całego świata. Te inwestycje w usługi turystyczne mogą także odmienić oblicze i opinie o naszym mieście, w którym Rynek raczej kojarzy się albo z bankami, albo pustymi lokalami.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *