Europejski Dzień Języków Obcych i wolontariusze AIESEC w Chreptowiczu (zdjęcia)

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych ? niezależnie od wieku.
To, jak Europejczycy będą się uczyć obcych języków, nie ma najmniejszego znaczenia. Ważny jest zapał i świadomość czekających korzyści. Wydarzenia organizowane 26 września mają uświadamiać istotne znaczenie wielojęzyczności w jednoczącej się Europie. Inicjatywę wspiera Komisja Europejska.

W naszej szkole tradycyjnie obchodzony jest ten dzień w sposób ciekawy, niekoniecznie w sali lekcyjnej. W tym roku w programie tego dnia znalazły się dwie imprezy: Smaki kuchni niemieckiej, austriackiej i szwajcarskiej oraz rosyjskiej oraz The Greatest Show ? pokaz mody, w którym uczniowie prezentowali się w stylizacjach postaci charakterystycznych dla danego obszaru kulturowego.
Przed blokiem sportowym uczniowie uczący się języka niemieckiego i rosyjskiego przygotowali na stoiskach przysmaki kuchni niemieckiej, austriackiej, szwajcarskiej i rosyjskiej. Każda grupa zadbała o wystrój swojego stoiska z potrawami, zachęcała innych do degustacji przygotowanych dań nie tylko ciekawymi reklamami, ale i muzyką, strojami ludowymi czy innymi atrakcjami.


Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Stoły, pięknie udekorowane kwiatami, flagami i w odpowiedniej kolorystyce uginały się od różnorodnych smakołyków, przygotowanych przez uczniów; sami uczniowie w strojach bawarskich, tyrolskich i rosyjskich, a z głośników płynęła typowa muzyka ludowa tych krajów.
Stoiska były oblegane, a wszystkie potrawy smakowały wyśmienicie i zniknęły w ciągu godziny.
Uczniowie wykazali się takim talentem kulinarnym, że potrawy znikały w mgnieniu oka: Käsekugeln (pączki twarożkowe), czy Brezeln (precle), a smaczne kiełbaski w różnych sosach (Bratwürste, Currywurst ) podawane na ciepło, pachniały na całą szkołę. Do tego przepyszne sałatki szwajcarskie i austriacki omlet cesarski (Kaiserschmarren), czy pikantna pasta paprykowa (Paprikapaste) podawana z serem Emmentaler. Oczywiście nie zabrakło takich słodkości, jak Schwarzwälder Kirschtorte (szwarcwaldzki tort czekoladowy z wiśniami), Käsekuchen mit Pflaumen (sernik ze śliwkami) i Apfelkuchen (szarlotka), którą serwowano na każdym stoisku, czekolady i Gummibärchen Harribo (żelków). Przy stoisku z potrawami rosyjskimi delektowaliśmy się przepysznymi słodkościami, m.in. krówkami rosyjskimi i mogliśmy się napić herbaty ziołowej z samowaru.
Po degustacji słodkich przysmaków młodzież przeszła na salę gimnastyczną, gdzie przygotowano kolejną atrakcję ? pokaz mody. Show przygotowane przez nauczycieli języków obcych spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem młodzieży. Najpierw gromkimi brawami przywitano prowadzącego ? przewodniczącego szkoły ? Filipa Płatka. Następnie po czerwonym dywanie do swojego stanowiska powędrowało gorąco oklaskiwane jury w składzie: Kasia Pacholczak ? przewodnicząca szkoły, pan Michał Sadowski ? nauczyciel języka angielskiego i pani Wiesława Kaczmarska ? nauczycielka geografii.
Przedstawienie nabierało tempa, a publiczność reagowała żywiołowo i spontanicznie nagradzając wszystkich występujących serdecznym aplauzem. Po czerwonym dywanie przechadzały się z wdziękiem postacie barwne i różnorodne ? począwszy od bohaterów Harry’ego Potter’a i La casa de papel, poprzez gwiazdy muzyki pop czy postacie z kreskówek, aż po żołnierzy, cesarzy i sułtanów.
Po obejrzeniu ponad dwudziestu prezentacji jury wybrało zwyciężczynię konkursu, którą okazała się Ola Adamus z klasy IId w stylizacji Hatsune Miku. Publiczność wybrała również swojego faworyta. Został nim, przebrany za Kozaka, Jan Wesołowski.
W przerwie pokazu swój talent wokalny zaprezentowała Ola Adamus. Popis niesamowitych umiejętności akrobatyczno ? tanecznych dał Dominik Jewiak, nagrodzony burzą oklasków.
Radosne uczestnictwo młodzieży w programie rozrywkowym promującym poznawanie różnych kultur jest dowodem na to, że nietypowy sposób nauki języków obcych okazał się strzałem w dziesiątkę.


Od poniedziałku 30 września przez dwa tygodnie ?Chreptowicz? gości wolontariuszy międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC (AIESEC.org), którzy poprowadzą warsztaty językowo – kulturowe w ramach projektu International Education.


Zajęcia poprowadzą Laura Ace?a z Hiszpanii i Abdessalam Boukraa z Algierii. Dzięki zajęciom uczniowie mają możliwość aktywizowania praktycznych umiejętności językowych poprzez rozmowy oparte na prezentacjach multimedialnych oraz grach językowych. Poprzez takie projekty uczniowie rozwijają zainteresowanie innymi kulturami oraz kształtują postawę tolerancji i otwartości na międzynarodowość i wielokulturowość, poznają kulturę państw, z których pochodzą wolontariusze. Na dodatek, dobrze się bawią?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *