Indywidualny rachunek podatkowy

Podatnicy od 1 stycznia 2020 roku nie będą mieć już problemów związanych z wpłatami do urzędów skarbowych. PIT, CIT i VAT zapłacą bowiem do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego., tzw. mikrorachunku podatkowego.
To, jak będzie funkcjonował indywidualny rachunek podatkowy, kogo ma dotyczyć i jak zweryfikować jego numer – wyjaśnia Mirosław Sejdziński, naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu. -Swój numer mikrorachunku można sprawdzić już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP. Generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo. Wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku jest całkowicie bezpłatne.


Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Jest on generowany jednokrotnie i należy go sobie zapisać, by móc się nim posługiwać w przyszłości. Numer można sprawdzić w generatorze na stronie podatki.gov.pl. Nie należy korzystać z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymywanych e-mailem lub SMS-sem. Mogą to być wyłudzenia.
Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r. Wobec powyższego wszelkie płatności PIT , CIT i VAT będzie można dokonać tylko przy użyciu mikrorachunku. Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu można w wygodny i prosty sposób zapłacić PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy – nie trzeba będzie już wybierać oddzielnych rachunków. Można szybko sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie. Jeśli podatnik przeprowadzi się lub zmieni siedzibę fi rmy, dalej będzie posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym. Nie będzie musiał już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych, co ograniczy liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto, Mikrorachunek podatkowy zapewni też szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Zainteresowany szybciej otrzyma potrzebne zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.
Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego, na stronie https://www.podatki.gov.pl/.
Należy przy okazji dodać, iż zwroty nadpłat będą dokonywane tak jak dotychczas – na rachunki bankowe zgłoszone przez podatnika do urzędu skarbowego. Mikrorachunek służy tylko do dokonywania zapłaty należnego podatku.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Indywidualny rachunek podatkowy

  • 8 grudnia 2019 at 23:07
    Permalink

    To bardzo dobry krok, ze pracownicy urzedu skarbowego wychodza zza barykady okienek urzedu i na szerszym polu pragna informowac, przypominac, nauczac i pouczac. To niewatpliwie moze poprawic relacje po miedzy urzedem, a podatnikiem. Usprawniajac prace urzedu, minimalizujac liczbe trodnych petentow i przyczyniajac sie ze podatnicy chetniej beda probowali znalezc najlepsze rozwiazania dla siebie wspolnie z urzednikami urzedu. Nie forsujac ich tysiacami takich samych pytan kazdego dnia. Opracowanie graficznych wzorow na np jakas apke, step by step, nie bylyby rowniez zlym pomyslem, bo wtedy przy tylko minimalnej konsultacji wszystko dla wszystkich byloby szybko zrozumiale, umnieszajac stresu wszystkim, tak po stronie urzedu, jak i po stronie podatnikow. Ponaddto bliskosc podatnikow z urzedem, mogla by zaowocowac dzieki wzajemnym konsultacjom, nie tylko usprawnieniem pracy i wspolpracy, ale rowniez samych przepisow, ktore w wiwlu miejscach sa nietkniete od czasow dinozaurow. I warto by je bylo gdzie niegdzie zliberalizowac, lub przynajmniej odswierzyc. A juz napewno jest wiele takich, ktore warto dopasowac do realiow. jak np. darowizny. A przynajmniej w miejscach gdzie podatki sa dublowane jak to jest np. w przypadku darowizn komunijnych, czy slubnych.itp. Lub w ogole nie pobierana podatkow, lub w minimalnym stopniu, jak to jeest w przypadku wielkich firm ponadnarodowych. Taka forma konsultacji po miedzy podatnikami, a urzedem, moze przyczynic sie do optymalizacji i urealnienia wielu, jesli nie dziwolagow, to niedopracowan, a to w efekcie bedzie moglo miec bardzo pozytywny wplyw na sciagalnosc podatkow i dopracowanie wzajemnych relaji, tak ze nikt nie bedzie sie czul oszukany. Tak, nawet malutkie swiatelko w tunelu pokazuje i ulatwia przejsie przez ten tunel. Bat powoduje opor. Wspolnie rozswietlmy sobie mrok. ( jak na okres przedswiateczny to chyba niezly motywator). Oby Nam Sie!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *