Udany tydzień z kinem artystycznym

Udanie wypadły jubileuszowe XX Ostrowieckie Spotkania Filmowe i to nie tylko z uwagi na zaproponowany repertuar, ale także na to co działo się wokół.
Co do filmów, to zdecydowanym numerem jeden okazał się koreański „Parasite”, który już zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a teraz jest niemal murowanym kandydatem do filmowego Oscara. Ostrowieckiej publiczności podobał się też „Ból i blask „ Pedro Almodovara oraz szpiegowska „Ukryta gra”.


Na jednym seansie zaprezentowano „Krew Boga”, ale za to można było się spotkać z odtwórcą jednej z głównych ról – Karolem Bernackim – aktorem z Ostrowca Świętokrzyskiego, który podczas spotkania opowiadał m.in. o tym, gdzie na świecie najlepiej ów film został odebrany.
Spotkaniom towarzyszyła wystawa polskich plakatów z prywatnych zbiorów rodziny Dunin-Borkowskich. Zwieńczyła ona uroczysty finisaż połączony z wykładem Wojciecha Szymańskiego o polskim plakacie filmowym.
– Polska szkoła plakatu bazuje na określonych cechach wprowadzonych przez grafików Henryka Tomaszewskiego i Eryka Lipińskiego- przyznaje Wojciech Szymański. Wyróżnikiem jest oryginalność przekazu i umiejętność streszczenia w jednym obrazie całego filmu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *