Cyfrowe centrum kultury – świętokrzyska kultura, śpiew i gotowanie (zdjęcia)

Choć wiele placówek jest zamkniętych z powodu pandemii, to Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach tworzy w Internecie wiele wartościowych treści. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstało już blisko 30 filmów. Wśród nich są cztery nagrania kulinarne, osiem o strojach i tańcach ludowych, sześć o gwarze świętokrzyskiej, trzynaście odcinków zajęć z emisji głosu oraz film o Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Na podstawie tych nagrań dzieci z zespołu ?Bystra Woda” ćwiczyły taniec, poznały teksty i muzykę znanych ludowych przyśpiewek, oraz poznały podstawowe słowa w gwarze ludowej. Młodzi artyści wykonali także lalki w ludowych strojach świętokrzyskich.
Zajęcia dotyczące tańca i gwary prowadziła Marta Blicharz – instruktorka tańca i etnolog. Cyfrowe ćwiczenia ważne w nauce śpiewania prowadził Szczepan Królikowski ? instruktor śpiewu i tańca ludowego.
Działania te zrealizowano z projektu ?W Bystrej Wodzie FAJNIE JEST! ? spotkania z e-kulturą” realizowanego przez Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach. Program finansowany jest ze środków w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycja. Koszty tego zadania w 100% pokryło dofinansowane przez MKiDN w wysokości 22 tys. zł. Poza tym projektem realizowane są inne działania CKiR: filmiki instruktażowe i zajęcia wokalne.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *