Pierwsze loty dronów 10. Świętokrzyskiej Brygady OT na świętokrzyskim niebie

Na lotnisku w Masłowie operatorzy Bezzałogowych Statków Powietrznych z 10. ŚBOT realizowali pierwsze na terenie województwa Świętokrzyskiego samodzielne loty. Trening lotniczy odbył się w ostatnią środę z wykorzystaniem, będących na wyposażeniu formacji bezzałogowców  FlyEye.

Loty odbyły się na lotnisku w Masłowie po uzyskaniu zgody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, po uprzednich uzgodnieniach z dyrektorem Aeroklubu Kieleckiego. W trakcie lotów ćwiczono dozorowanie wyznaczonego obszaru, rozpoznanie rejonu działań oraz jego długotrwałą obserwację. Zanim uczestnicy szkolenia rozpoczęli zajęcia praktyczne uczestniczyli w  szkoleniu producenta, firmy WB Electronics oraz w kursach prowadzonych w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

Udział żołnierzy WOT w działaniach kryzysowych, a także zaangażowanie  w liczne akcje poszukiwawcze i przeciwpowodziowe uwidoczniły potrzebę wykorzystania bezzałogowców zapewniających możliwość prowadzenia rozpoznania z powietrza. Pozwalają one między innymi na dokładną obserwację rejonu katastrof oraz monitoring z powietrza stanów rzek.

FlyEye to BSP bliskiego zasięgu klasy mini, zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. „Sercem” bezzałogowca jest głowica z kamerą światła dziennego i termowizyjną, która umożliwia prowadzenie działań również w nocy. FlyEye to po amunicji krążącej Warmate drugi rodzaj bezzałogowców będący na wyposażeniu WOT.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *