Wkrótce ruszy budowa sali koncertowej

Trzy firmy zgłosiły się do przetargu na rozbudowę ostrowieckiej szkoły muzycznej o salę koncertową wraz z infrastrukturą techniczną i zapleczem w tzw. stanie surowym zamkniętym przy ulicy Iłżeckiej.
Najtańszą ofertę, opiewającą na 6,9 mln zł, złożyła warszawska firma budowlana Anna -Bud. Swoje usługi na 7,8 mln zł wyceniła tarnowska firma MTM Budownictwo. Najdroższą ofertę wycenioną na 9,8 mln zł przedłożyło konsorcjum, składające się z firm Częstobud z Częstochowy i Budopol z Jaskrowa. Tymczasem ostrowiecka placówka na sfinansowanie prac zamierza wydatkować 7,4 mln zł. Wkrótce mają zapaść decyzje, co do wyłonienia ostatecznego wykonawcy prac. Nadzór nad inwestycją pełni wyłoniony w styczniowym przetargu kielecki Zakład Obsługi Inwestycji, który z kolei wycenił swe usługi na 288 tys. zł.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało się z rezerwy celowej Centrum Edukacji Artystycznej przeznaczyć 7,7 mln zł na modernizację budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia przy ulicy Iłżeckiej i budowę przy niej nowoczesnej sali koncertowej. Wspomniana kwota jest pierwszą transzą. Z racji tego, że całość prac będzie kosztowała 18 mln zł, najprawdopodobniej jeszcze tym w roku szkoła otrzyma dotację uzupełniającą. To pewne, polskie pieniądze. Prace można rozpocząć stosunkowo szybko, bo przecież zarówno pozwolenie na budowę, jak i projekt są już gotowe i zostały pozytywnie zaopiniowane.


Nowoczesna sala koncertowa ma liczyć 250 miejsc. Wraz z rozbudową szkoły muzycznej ta część ulicy Iłżeckiej zmieni diametralnie swój wygląd. Pojawi się kilkukondygnacyjny obiekt z przeszklonym wejściem. Wizualizacje obiektu robią na wszystkich wrażenie od wielu lat. Architektura i elewacja ścian dostosowano bowiem do klimatu ulicy i zabudowy tej części śródmieścia.
Nowoczesna sala koncertowa, której budowa ma być zakończona w 2022 roku, z pewnością będzie jedną z najładniejszych i najlepiej zaprojektowanych sal przy szkołach muzycznych w kraju i niepowtarzalnym tego typu obiektem o walorach architektonicznych i użytkowych. Po jej wybudowaniu ta część śródmieścia może stać się kolejną wizytówką miasta. Sama elewacja budynku będzie wkomponowana w zabudowę ulicy Iłżeckiej z pierwszej połowy ubiegłego wieku, nawiązująca swym charakterem do wyburzonego przy ulic Iłżeckiej 45 Domu Szmula Heinego, właściciela tartaku na Kuźni w 1913 roku.
Obok sali koncertowej powstanie wspaniałe, nowoczesne zaplecze: sala rytmiki z lustrami, dwie duże sale dydaktyczne dla klasy perkusji, jedna lekcyjna, druga do ćwiczeń. Została też zaprojektowana sala prób dla naszej ostrowieckiej orkiestry. W projekcie przewidziano szereg innych rozwiązań typowych dla takich obiektów, np. zapadnię pod sceną dla niektórych instrumentów, m.in. pod fortepian. Ostrowieckie środowisko muzyczne ucieszy zapewne informacja, że w nowym obiekcie znajdzie się studio nagrań. Oglądając wizualizację nowego obiektu największe wrażenie obok samej sali koncertowej robi nowoczesne przeszklone wejście do obiektu. Będzie się ono znajdowało między starym budynkiem, a nowym i pełniło również rolę łącznika. Zaplanowano także windę. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Wkrótce ruszy budowa sali koncertowej

  • 26 maja 2021 at 19:32
    Permalink

    Najlepiej w zabudowę wkomponowany jest ten pomarańczowy blok naprzeciwko ? m a s a k r a

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.