W Ostrowieckim Browarze Kultury dzieci i młodzież nauczy się programowania

Miejskie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim biorą udział w projekcie TIK dla instytucji Kultury. W ramach tego przedsięwzięcia obie instytucje otrzymały właśnie kompleksowe rozwiązania z zakresu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych, takie jak doposażenie w nowoczesny sprzęt IT i pomoce dydaktyczne pozwalające rozszerzyć ofertę zajęć edukacyjnych prowadzących przez instytucje. Do instytucji trafiły m.in. zestawy klocków do programowania lego mindstroms.

– Głównym celem projektu jest rozwój kompetencji cyfrowych wśród uczniów w wieku 10-18 lat oraz pracowników samorządowych instytucji kultury oraz z terenu województwa świętokrzyskiego- wyjaśnia Edyta Kraska, dyrektor Projektu ?TIK w instytucji kultury?. Skupimy się na dwóch kwestiach. Pierwsza będzie sprowadzała się do kompetencji medialnych, zaś druga do podstaw programowania w różnych językach.

W ramach projektu o 10 laptopów, 10 tabletów, 10 kompletów klocków LEGO, oraz 10 gier edukacyjnych w sumie wzbogaciły się dwie ostrowieckie jednostki kultury. Wszystko to dzięki Stowarzyszeniu Nowe Oblicze Edukacji i projektowi ,,TIK w instytucji kultury”, ale także wsparciu Grupy MAC.

– Nie tylko szkoła, ale to właśnie placówki kulturalne mają duży wpływ na kształcenie najmłodszych, dlatego też tam koncentrujemy swe działania.- mówi Michał Marciniak, krajowy koordynator sprzedażowych Grupa MAC. Cieszymy się z tego, że możemy przekazać ten sprzęt, a tak naprawdę będziemy się jeszcze bardziej cieszyć kiedy trafi on do edukatorów, nauczycieli, którzy później w kolejnych etapach szkoleń będą mogli nauczyć nasze dzieci programowania czy pracy z klockami lego mindstroms.

– Bardzo się cieszę, że rozszerzymy swój zakres misji na rzecz najmłodszych mieszkańców naszego miasta  – mówi dyrektor MCK, Jacek Kowalczyk. Technologie informacyjno- komunikacyjne są przyszłością. A liczę, że dzięki temu działaniu da się uzyskać efekt synergii z SOWĄ, czyli filią Centrum Nauki Kopernik, która powstanie w budynku ZDK.  

– Mamy nadzieje, że doposażenie naszej instytucji w ten sprzęt i przeszkolenie pracowników będzie miało również wpływ na wzrost zainteresowania biblioteką oraz wzbogaci naszą ofertę- mówi Ewa Pożoga z MBP.

Sprzęt, który trafił do Ostrowca Świętokrzyskiego zakupiony został za kwotę ok. 50 tysięcy złotych, projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *