W przyszłym roku ruszy budowa małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

Małgorzata Pawelec Buras z kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że plac budowy obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego został zgodnie z zapowiedzią formalnie przekazany wykonawcy inwestycji. To otwiera drogę do przygotowania terenu, a następnie do rozpoczęcia zasadniczych robót budowlanych.

 W pierwszej kolejności planowane jest wytyczenie i inwentaryzacja terenu, sprawdzenie pod kątem saperskim i archeologicznym, przygotowanie zaplecza i dróg technologicznych, wycinka drzew i krzewów. Zasadnicze roboty planowane są już w przyszłym roku, ale wykonawca nie wyklucza rozpoczęcia odhumusowania terenu jeszcze przed sezonem zimowym. Umowa na realizację na realizację obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9 podpisana w lipcu 2020 roku z konsorcjum firm Fabe Polska (lider) i SP Sine Midas Stroy opiewa 52,9 mln złotych. Wykonawca ma 36 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie drogi z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Inwestycja zakończy się w 2024 roku.

W ramach zadania wybudowany zostanie odcinek jednojezdniowej drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości około 2,7 km. Pobiegnie ona nowym śladem, od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej DK9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu DK9 w istniejącą trasę. 

Inwestycja realizowana w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca, a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytowego, który przejmie obwodnica. 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “W przyszłym roku ruszy budowa małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

  • 16 listopada 2021 at 20:17
    Permalink

    Aktualnie aby dojechać do istniejącego węzła potrzeba minąć tylko jedne światła na skrzyżowaniu ul.Opatowskiej z Sandomierską. Za dużo ta obwodnica nie zmieni, oby nasi przedstawiciele wywalczyli pozostałe pieniądze z obwodnicy Opatowa i ruszyli coś z planem budowy dwujezdniowej drogi klasy GP w ciągu DK 42 i DK9 na odcinku Brody ? Opatów wraz z obwodnicą Ostrowca Świętokrzyskiego.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *