Czy w ostrowieckiej firmie Climatic będą powstawały gotowe domy jednorodzinne?

Spółka MW Technic ze swym projektem domu do 70 metrów kwadratowych znalazła się w gronie laureatów konkursu Ministerstwa Rozwoju i Technologii na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego. Teraz jest szansa, żeby obiekty te na zasadzie budownictwa modułowego realizowała w swym zakładzie produkcyjnym w Ostrowcu Świętokrzyskim firma Climatic.
Przypomnijmy, że według założeń programu ?Polski Ład? domy do 70 m kw. można wybudować bez pozwolenia, bez kierownika oraz bez dziennika budowy.
Dokładnie przed miesiącem poznaliśmy wyniki dwuetapowego konkursu realizacyjnego na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m kw. Zgodnie z ideą organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego konkursu wyłonione projekty mają być dostępne do bezpłatnego pobrania już w II kwartale 2022 r. Projekty te będzie można realizować w uproszczonej procedurze ? bez konieczności zatrudnienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy, a w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy będą wydawane w terminie 21 dni. 
Konkursowe projekty miały być opracowane na minimalnej, typowej działce budowlanej. Sam obiekt miał być wolno stojący, maksymalnie dwukondygnacyjny i przeznaczony dla czteroosobowej rodziny.
W drugim etapie konkursu jury w składzie: dr inż. arch. Adam Baryłka (przewodniczący Sądu Konkursowego), mgr inż. arch. Piotr Wiss (sędzia referent), prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński, prof. dr hab. inż. Jerzy Obolewicz, mgr Tomasz Saciłowski, dr inż. Radosław Sekunda (Sędzia rezerwowy), mgr inż. arch. Adam Popielewski (Sędzia rezerwowy) i mgr inż. Wiesław Leszek Baranowicz (Sędzia rezerwowy) nagrodziło 38 prac. Każda z nich została doceniona za: atrakcyjność proponowanych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania, rozwiązania funkcjonalno-użytkowe budynku, jakość zaproponowanych pomieszczeń budynku w kontekście ich funkcjonalności, zastosowanie rozwiązań proekologicznych i energoefektywnych w budynku i w  zagospodarowaniu terenu, realność i optymalizację ekonomiczną przyjętych rozwiązań oraz stopień uwzględnienia w zaproponowanych rozwiązaniach kosztów eksploatacji.
– Nasza praca zdobyła maksymalną liczbę punktów w kategorii walorów funkcjonalnych, ekologicznych, energooszczędnych i estetycznych – napisano w mediach społecznościowych firmy MW Technic, która znalazła się w gronie laureatów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z uzyskanej możliwości kontynuowania tego projektu i umieszczenia go w katalogu gotowych rozwiązań projektowych.
– Na tę chwilę mamy w pełni prefabrykowane domy o pow. 130 m kw., które można kupić od spółki, a te o pow. 70 m kw. winny być u nas gotowe za 3 -4 miesiące i będzie ich kilka do wyboru i trochę na zasadzie wyboru samochodu kupić od spółki – mówi Aleksander Panek, prezes zarządu Climatic. Te domy będą powstawać w naszym zakładzie produkcyjnym w Ostrowcu Świętokrzyskim. 

fot. MW Technic

Print Friendly, PDF & Email