4 skuteczne sposoby na walkę z biegunką i wymiotami u dziecka

Biegunka i wymioty są objawami, które towarzyszą wielu infekcjom wirusowym wieku dziecięcego. Konsekwencją przedłużającego się występowania tych symptomów jest rozwój zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, czego skutkiem jest odwodnienie. Odwodnienie i osłabienie ustroju dziecka jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia i życia, dlatego warto dowiedzieć się, czym wspierać organizm malucha podczas walki z biegunką i wymiotami.

Biegunka i wymioty – niebezpieczne objawy chorobowe dla dzieci

Biegunka i wymioty są objawami chorobowymi, które bardzo często są symptomem toczącej się w organizmie maluszka infekcji o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym. Dodatkowo, takie objawy mogą być konsekwencją zatrucia pokarmowego, które pobudza układ pokarmowy do wzmożonej pracy. 

Podczas ostrej biegunki, a także przewlekłych wymiotów, dochodzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej dziecka. Maluszek, wraz z trwającą biegunką i wymiotami, traci niezbędne do życia elektrolity, które fizjologicznie znajdują się we krwi, osoczu, a także płynach ustrojowych. Ich niedobór oraz obniżenie ich objętości prowadzi do odwodnienia, czego konsekwencją może być osłabienie, a nawet śpiączka.

Płyny nawadniające – sposób na uniknięcie odwodnienia

Aby uniknąć osłabienia i odwodnienia u dziecka w trakcie walki z biegunką i wymiotami, konieczne jest nawadnianie organizmu. Doustne płyny nawadniające, na przykład dostępne w internetowej aptece Wapteka.pl, to doskonały sposób na zapobieganie odwodnieniu. W ich recepturze znajdują się elektrolity, takie jak sód, chlor oraz potas, a także glukoza, które są doskonale przyswajane przez organizm.

W przypadku problemów ze spożywaniem płynów przez dziecko warto zdecydować się na podawanie ich małymi porcjami, na przykład za pomocą łyżeczki. Regularne popijanie elektrolitów daje szansę na uniknięcie groźnego dla życia odwodnienia.

Dieta dziecka w walce z biegunką i wymiotami

Jednym z czynników, który pomaga nie dopuścić do odwodnienia dziecka jest możliwie jak najszybsze skrócenie czasu trwania i częstotliwości wymiotów i biegunki. Doskonałym rozwiązaniem jest wprowadzenie diety, która w ostrej fazie objawów pomoże skutecznie je zahamować, czego efektem będzie uniknięcie odwodnienia maluszka.

Dieta przeciw biegunce i wymiotom powinna opierać się na podawaniu dziecku kleiku ryżowego lub ryżu oraz suchego pieczywa. Wraz ze znikaniem objawów choroby do jadłospisu warto włączyć lekkostrawne posiłki, jak na przykład gotowane mięso czy kasze, a ostatecznie wrócić do prawidłowego sposobu żywienia. 

Probiotyki – czy są skutecznym sposobem na uniknięcie odwodnienia u dziecka?

W trakcie infekcji przebiegającej wraz z wymiotami i biegunką dochodzi do podrażnienia błon śluzowych żołądka, a także zmiany w mikroflorze jelit. Aby uniknąć odwodnienia i maksymalnie skrócić okres występowania objawów, warto zadbać o budowanie właściwych kolonii bakterii w jelitach, które pomogą utrzymać je w dobrym zdrowiu i prawidłowym funkcjonowaniu.

Jednym ze sposobów jest wprowadzenie do diety dziecka probiotyków. Podawane wraz z suplementem diety fizjologiczne dla organizmu człowieka bakterie pomagają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie jelit, co przekłada się na zahamowanie nieprzyjemnych objawów żołądkowo-jelitowych.

Odwodnienie jest bardzo groźne dla zdrowia i życia dziecka. W trakcie trwania biegunki i wymiotów u dziecka zadbanie o właściwą podaż elektrolitów, zastosowanie diety, a także wdrożenie probiotyków daje szansę na uniknięcie odwodnienia i skrócenie czasu choroby. 

Print Friendly, PDF & Email