Świetlica marzeń w Piaskach Brzóstowskich

Na ten moment mieszkańcy Piasków Brzóstowskich czekali bardzo długo. W sobotni poranek, wszyscy, którzy mieli czas przybyli z wiaderkami, szczotkami, mop-ami i środkami czystości, aby wziąć udział w wielkim sprzątaniu nowej świetlicy.

Budowa obiektu ruszyła niespełna rok temu. Mieszkańcy z każdym miesiącem patrzyli, jak obok boiska i placu zabaw powstaje nareszcie nowy budynek, który będzie im służył długie lata. Piaski Brzóśtowskie są jedną z największych miejscowości w gminie Ćmielów. Do tej pory mieszkańcy nie mieli miejsca na spotkania integracyjne. Budynek należący do gminy, zaadaptowany częściowo na mieszkanie socjalne i miejsce spotkań rady sołeckiej, od dawna nie spełniał warunków świetlicy wiejskiej. Stąd, gdy wykonawca zakończył prace budowlane, sami zaoferowali swoją pomoc w sprzątaniu obiektu. W ekipie sprzątającej nie mogło zabraknąć sołtysa oraz radnego gminy Piotra Paszyńskiego oraz Mariusza Pasternaka, przewodniczącego Rady Powiatu, a także najmłodszego uczestnika prac, Piotra Kosno.

-Pomysł zrodził się już dużo wcześniej, z inicjatywy mieszkańców, którzy uchwałą rady sołeckiej, przeznaczyli fundusz sołecki w wysokości ponad 14 tysięcy na wykonanie projektu świetlicy.. To był ważny początek, aby można było aplikować po środki z zewnątrz, gdy pojawi się taka możliwość -mówi Mariusz Pasternak.

Projekt jednak trafił na półkę. I był już taki moment, że mieszkańcy obawiali się, iż straci ważność, a pieniądze przeznaczone na jego wykonanie z funduszu sołeckiego zostaną zmarnowane. Tymczasem szansą na budowę świetlicy wiejskiej stał się rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. W drugim naborze wniosków projekt uzyskał stu procentowe dofinansowanie.

-Otrzymaliśmy 840 tysięcy na budowę świetlicy, samorząd gminy nie musiał nic dokładać. Inwestycja ruszyła w marcu ubiegłego roku. Obecnie świetlica jest gotowa. Trwają jeszcze drobne prace wykończeniowe na zewnątrz budynku. Lada dzień nastąpią odbiory techniczne i po wszystkich formalnościach, będziemy mogli w pełni korzystać z nowego obiektu. Do tej pory mogliśmy jedynie organizować imprezy dla mieszkańców ?pod chmurką?. Obecna świetlica pozwoli na spotkania niezależnie od pory roku -mówi sołtys, Piotr Paszyński.

Nowy obiekt posiada dużą salę o powierzchni 116 m, do tego mniejszą o powierzchni 30 m, która będzie służyć zebraniom rady sołeckiej. Budynek ma także bazę socjalną, toalety wewnątrz oraz na zewnątrz, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W obiekcie wykorzystano nowoczesne rozwiązania w postaci fotowoltaiki oraz zamontowano ogrzewanie gazowe. Na zewnątrz położono kostkę oraz wykonano dwa miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.

-Zamierzamy także zamontować monitoring na zewnątrz oraz na sali, a także wyposażyć świetlicę w potrzebny sprzęt. Na ten cel zamierzamy przeznaczyć tegoroczny fundusz sołecki w wysokości około 34 tysięcy. Bardzo cieszymy się z nowej świetlicy. Dziękujemy firmie P.W. TIS i panu Maciejowi Ławikowi za dobrą współpracę i sprawne przeprowadzenie robót. Mamy nadzieję, że już z końcem kwietnia zaprosimy mieszkańców do naszej świetlicy ? dodaje sołtys P. Paszyński.

W sobotni ranek mieszkańcy stanęli gotowi do porządków. Myli okna, drzwi, podłogi, czyścili płytki. W dużej sali już stanęły trzy duże, dębowe stoły wykonane przez miejscowego stolarza. Lada dzień pojawią się też krzesełka. Wspólna praca była okazją do integracji, do której nikogo nie trzeba było namawiać. Nie po raz pierwszy mieszkańcy udowodnili, że zależy im na swojej miejscowości.

– Mieszkańcy chętnie angażują się w różne inicjatywy, niezależnie od wieku, od najmłodszych po najstarszych. Mamy świadomość, że jeśli sami czegoś nie zrobimy, nikt tego nie zrobi. To służy nam wszystkim i dbamy o naszą miejscowość. Nikogo nie trzeba do tego przekonywać -dodaje mieszkanka Jadwiga Jasion

-Porządek zawsze musi być. Wystarczy hasło od chłopaków i jestem gotowy by pomagać ? puentuje Piotruś Kosno.

Zwieńczeniem sobotniego sprzątania było integracyjne śniadanie, które dla wszystkich przygotowały mieszkanki. Jednak to co sprawia, że Piaski Brzóstowskie są wyjątkowe, to nie świetlica, a przede wszystkim mieszkający tam ludzie, którzy tworzą niesamowitą atmosferę, budując wzajemne więzi i kreując odpowiedzialnie wizerunek miejsca, w którym żyją na co dzień.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *