Jak zaplanować weekend w Górach Świętokrzyskich?

Aktywnie! Chyba tak można najkrócej odpowiedzieć na tego typu pytanie. Trzeba jednak tą odpowiedź nieco rozwinąć, aby być pewnym tego, że zobaczyło się wszystkie najważniejsze miejsca w tym górzystym rejonie. Wiele osób chętnie wybiera to pasmo górskie. Dlaczego? Chociażby ze względu na łatwość tras, jakie można znaleźć w tym regionie.

Góry dla wszystkich

Góry Świętokrzyskie nie posiadają wysokich wzniesień. Warto więc pomyśleć o tym, aby to właśnie do tego miejsca przyjechać z dziećmi, które dopiero co wprawiają w chodzenie po górach. Młodzi ludzie szybko przekonają się, że wypad w góry to fantastyczny pomysł – niezależnie od tego, ile ma się dokładnie lat. Niezależnie od tego, każda osoba powinna pamiętać o tym, że na pieszą wycieczkę w góry należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne wskazówki odnośnie przygotowania do wędrówek górskich, znaleźć można na https://goryaktywnie.pl/. W szczególności, jeżeli mowa jest o dzieciach. To dorośli powinni zapewnić im bezpieczeństwo – tym bardziej, że nawet najłatwiejsza trasa okazać się może tą zdradziecką. Góry są piękne, ale pogoda zmienić się tam może w mgnieniu oka.

Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich?

Weekend to mało czasu. Można jednak tak wszystko zaplanować, aby z tego wypadu móc przywieźć mnóstwo wspomnień. Może warto rozpocząć od Drogi Królewskiej, która prowadzi na Święty Krzyż. Jest to jedno z takich miejsc, które należy do rozchwytywanych. O każdej porze roku, na szlaku można spotkać przyjaźnie nastawionych turystów, jacy wędrują w jedną i drugą stronę. To właśnie w tym miejscu można było spotkać Władysława Jagiełło, który pielgrzymował do najstarszego wówczas sanktuarium. Będąc tutaj, należy zapoznać się z legendą Pielgrzyma Emeryka. Może bowiem być to przestroga na przyszłość dla wielu osób.

Muzeum Minerałów i Skamieniałości

Podczas weekendu, każdy turysta na pewno znajdzie chwilę czasu na to, aby odwiedzić niesamowite muzeum, jakie można znaleźć w Świętej Katarzynie. To nie tylko prawdziwa gratka dla osób, jakie na co interesują się tą tematyką. Nie brakuje tutaj rodziców z dziećmi, jakie mogą przekonać się, że kamienie mogą przyjmować różną postać. Nie lada ciekawostkę stanowi fakt, że w tej placówce można zobaczyć również pozostałości po meteorytach. W środku znaleźć można również kolekcję krzemienia pasiastego. Warto dodać, że jest to największy zbiór, jaki można znaleźć w całej Polsce. Będąc tutaj, warto również zorientować się, czy w szlifierni nie prowadzone są aktualnie warsztaty. Może będzie możliwość bliższego zapoznania się z tematem minerałów i skamieniałości.

Wizyta w Bodzentynie

Na weekend można zatrzymać się w małej miejscowości, która nosi nazwę Bodzentyn. Znaleźć ją można pomiędzy Nową Słupią, Świętą Katarzyną i Michniowem. Na turystów czekają tutaj ruiny zamku biskupów krakowskich z XIV wieku. W tym właśnie miejscu gościł również Władysław Jagiełło, który pielgrzymował w tych okolicach przed Bitwą pod Grunwaldem. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło, a zamek zaczął popadać w ruinę. Dzisiaj z dawnej budowli nie pozostało nic, ale to nie oznacza, że miejsce to trzeba ominąć. Tym bardziej warto wdrapać się do tego miejsca, skąd można podziwiać fantastyczny widok na okolicę. To właśnie tutaj, w bliskie okolicy ruin, znajduje się również kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława.

Co jeszcze warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Wiele miejsc, które trzeba zaplanować przynajmniej na kilka weekendów:

  1. Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno,
  2. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi,
  3. Pracownię Ceramiki Regionalnej, itd.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *