Zuzanna Wiecheć mistrzynią Słowacji i Litwy

Zawodniczki klubu Olympia Kosice, w którego barwach występuje jedyna polska waterpolistka grająca w lidze zagranicznej ostrowczanka Zuzanna Wiecheć, zostały mistrzyniami Słowacji seniorek w piłce wodnej w sezonie 2022/2023.

Podopieczne Szabolcsa Eschwiga-Hajtsa były przyzwyczajone do zdobywania tytułów bez porażki, ale tym razem odniosły sukces w meczu o mistrzostwo z bratysławską Slávią UK tylko dzięki lepszym wynikom z wzajemnych spotkań.

-Zawsze mówiłem, że pierwszy tytuł był najtrudniejszy, ale ten był równie trudny – podkreślił trener Olympii. -Bratysławie udało się zebrać świetną drużynę i z mojej pozycji trenera krajowego byłem zadowolony z wyrównanych meczów. Dwa razy wygraliśmy, dwa razy one wygrały. Decydujący był mecz w turnieju w Pieštany, gdzie wygrywaliśmy już 10:1. Teraz w końcówce mieliśmy problemy z chorobami, ale mimo to mogliśmy wygrać ten ostatni mecz. Nie wykorzystaliśmy jednak szansy, popełniliśmy błędy, a potem myśleliśmy raczej o tytule, niż o wygraniu meczu. Wygrać pięć tytułów z rzędu, to coś znaczy.

Przed ostatnim turniejem sezonu waterpolistki z Koszyc miały stosunkowo wygodną pozycję wyjściową w swojej grupie. Mogły sobie pozwolić na porażkę pięcioma bramkami ze Slavią UK. Po pierwszej połowie wynik był remisowy 7:7 i sędziowie mogli pozwolić mrozić szampany. W pozostałych dwóch kwartach Olympia zdobyła jednak tylko jednego gola i przegrana czterema bramkami 8:12 stała się luksusem, na który mogli sobie pozwolić.

Tytuł zdobyty po porażce odebrał tradycyjną mistrzowską euforię, ale trudna droga do obrony również zwiększyła wartość osiągnięcia.

Wyniki Olimpii w ostatnim turnieju sezonu:

*Slávia UK Bratysława – ŠK Olympia Koszyce 12:8 (3:3, 4:4, 1:0, 4:1).

*ŠK Olympia Koszyce – Piraňa SC Topoľčany 21:5 (6:0, 4:2, 4:2, 7:1).

Tymczasem, wciąż jeszcze nieoficjalna reprezentacja Polski kobiet w piłce wodnej, w składzie z naszą Zuzią, przebywała na mistrzostwach Litwy, gdzie pokonała tamtejszą reprezentację 12:3, a także zespół z Wilna 12:10 i Kowna 15:5. Zuzia w ciągu tygodnia została więc mistrzynią Słowacji i międzynarodową mistrzynią Litwy!