Przy ulicy Hubalczyków powstanie osiedle. Tylko w jakim systemie?

Najbliższe dni odpowiedzą nam na pytania, jak i w jakim systemie zostanie zrealizowana budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Hubalczyków w Ostrowcu Świętokrzyskim. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski przygotowała też Program Rozwoju Mieszkalnictwa Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2023-2050, który winien też zostać opublikowany niebawem.
Nie od dziś wiadomo, że zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności, tworzenie warunków do rozwoju budownictwa mieszkaniowego, prowadzenie aktywnych działań w sferze przestrzennej, przeznaczanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe i ustalanie zasad ich zabudowy i zagospodarowania, utrzymanie zasobu mieszkaniowego Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w należytym stanie technicznym oraz zwiększanie oferty mieszkań komunalnych to jedne z kluczowych założeń polityki mieszkaniowej ostrowieckiego samorządu.
– Mieszkalnictwo to jedno z ważniejszych kwestii dla lokalnego samorządu – mówi wiceprezydent Artur Łakomiec. Musimy się też skupić na tym, aby nowe przedsięwzięcia skoncentrowały się w centrum Ostrowca Świętokrzyskiego, a nie tylko na jego obrzeżach. Jesteśmy w końcowej fazie przygotowania Programu Rozwoju Mieszkalnictwa Gminy Ostrowiec Świętokrzyski i już wiemy, że sama tzw. „deweloperka” nie wchodzi w grę, bowiem ceny mieszkań zbyt poszybowały w górę. Chcemy rozwinąć aspekt miastotwórczy poprzez mieszkania na wynajem i lokale czynszowe.
Nie wykluczamy też przedsięwzięć w tamach towarzystwa budownictwa społecznego. Jest możliwość aplikacji do Banku Gospodarstwa Krajowego, na zasadach, których mieszkaniec wpłacałbym 30% wartości, mieszkałby przez 15 lat na zasadzie czynszowej, a po tym okresie miał możliwość wykupu lokalu.
Jak zapewnia wiceprezydent Artur Łakomiec, jednym z miejsc, gdzie powstaną mieszkania, ale nie w systemie deweloperskim, jak pierwotnie planowano, ale czynszowe, czy pod wynajem będzie ulica Hubalczyków, gdzie najbliższe dni winny wskazać ostateczny scenariusz inwestycji.
– Zastanawiamy się czy etapować inwestycję i realizować blok po bloku, czy zlecić wykonawstwo od razu wszystkich trzech bloków- przyznaje wiceprezydent Artur Łakomiec. Mamy też kilka lokalizacji w mieście, gdzie mamy możliwość usytuowania budynków wielorodzinnych. Co do mieszkań tzw. socjalnych myślimy o ulicy Osadowej 5 i podobnej realizacji, co do ulicy Osadowej 6, a obecnie czekamy na ogłoszenie konkursu, by aplikować o środki zewnętrzne. Także jesteśmy bliscy nowego przedsięwzięcia przy ulicy Parkowej za muzeum, gdzie mógłby powstać kompleks trzech tzw. „bloków socjalnych”.
Temat mieszkalnictwa przewijał się też podczas wyborów parlamentarnych, gdzie ugrupowania prześcigały się na pomysły. Teraz jest szansa, że nowe rozwiązania zostaną skonsultowane ze środowiskiem chociażby Związku Miast Polskich.
– Do tej pory opiniowaliśmy, jako Związek Miast Polskich wszelkie akty prawne; często było tak, że nasza opinia nie była brana pod uwagę- przyznaje wiceprezydent Artur Łakomiec. Często zgłaszaliśmy swój negatywny głos, niestety nie było to brane pod uwagę, ale liczymy, że wszystko się zmieni.
Przypomnijmy, że nie tak dawno radny Daniel Strojny złożył interpelacje gdzie m. in. pytał w sprawie ilości osób oczekujących na przydział lokali socjalnych. Jak czytamy w odpowiedzi na połowę września bieżącego roku o przydział lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy na podstawie złożonego wniosku oczekuje 277 osób/rodzin, w tym 27 osób/rodzin oczekuje na zamianę obecnie zajmowanego lokalu na inny.
– Podana liczba nie obejmuje osób/rodzin posiadających orzeczoną eksmisję z zajmowanego obecnie lokalu. Obowiązujące przepisy prawne nakładają na Gminy obowiązki zapewnienia mieszkań dla osób posiadających wyroki eksmisyjne z uprawnieniem do najmu socjalnego lokalu oraz pomieszczenia tymczasowego. Dotyczy to zarówno osób z wyrokami eksmisyjnymi zamieszkującymi w zasobie mieszkaniowym Gminy, Spółdzielniach Mieszkaniowych czy też eksmisji cywilnych.
Należy zaznaczyć, iż znaczna część z osób ubiegających się o przydział lokalu ze względu na niewielki dochód oczekuje na przydział lokalu z najmem socjalnym (aktualna ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nie uwzględnia pojęcia lokale socjalne)- czytamy w odpowiedzi.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *