Ćmielowska Tężnia Solankowa otwarta (zdjęcia)

Na ćmielowskim Rynku oficjalnie została otwarta pierwsza w województwie świętokrzyskim Ćmielowska Tężnia Solankowa.
Pomysłodawczynią tężni jest burmistrz Ćmielowa, Joanna Suska, która budowę tężni obiecała przed wyborami swoim mieszkańcom.
-Dziś jest wyjątkowy dzień, otwieramy pierwszą tężnię solankową w województwie świętokrzyskim, co jest wielkim wyróżnieniem dla Ćmielowa nie tylko na mapie województwa, ale także na mapie Polski, bo takich tężni jest naprawdę niewiele. Tym bardziej cieszę się, że mój plan został zrealizowany przy poparciu radnych rady miejskiej. Jako burmistrz udowodniłam, że mam słowo.
-Chciałam stworzyć mieszkańcom nie tylko Ćmielowa, ale jak widzę po przybyłych gościach, także i mieszkańcom powiatu ostrowieckiego, warunki do tego, aby zobaczyli jak w Ćmielowie się żyje, a myślę, że będzie żyć się jeszcze lepiej ? mówi burmistrz Ćmielowa. -Obiecałam wyborcom, że w swojej pięcioletniej kadencji nie będę miała swojego zastępcy, co pozwoliło wygenerować oszczędności rzędu 500 tys zł. i właśnie z tych oszczędności została wybudowana Ćmielowska Tężnia Solankowa, która kosztowała 234 tysiące zł.


Jak mówi burmistrz Ćmielowa Joanna Suska, warto przypomnieć, zdrowotna solanka, która popłynęła w Ćmielowskiej Tężni, ma wyjątkowo wysokie stężenie jodu, bo aż 20%, gdzie w innych tego typu tężniach waha się w granicach 4-7%. Z inhalacji można zatem korzystać krócej, a efekt jest zdecydowanie bardziej odczuwalny. Podczas pobytu w tężni mamy więc okazję przebywać w podobnym mikroklimacie co w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu 1 godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajana jest taka ilość jodu, jak podczas 3 dni pobytu nad morzem, a więc nie tylko warto, ale i trzeba odwiedzać Ćmielowską Tężnię! Inhalacje solankowe zalecane są w przewlekłych infekcjach górnych dróg oddechowych ? nawracającemu zapaleniu zatok czy zapaleniu oskrzeli, a także astmie oskrzelowej, przewlekłej chorobie płuc, ale przede wszystkim poprawianiu odporności organizmu i w chorobach tarczycy. Korzystanie z tężni solankowych wskazane jest także w nadciśnieniu tętniczym, alergii, w tym także alergii skóry czy nerwicy ?tłumaczy burmistrz.


W uroczystym otwarciu Ćmielowskiej Tężni Solankowej udział wzięli znamienici goście: poseł na Sejm RP Agata Wojtyszek, przedstawiciel senatora Jarosława Rusickiego Artur Głąb, w imieniu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Mateusz Czeremcha, radny Powiatu Ostrowieckiego Mirosław Rogoziński, wicestarosta Powiatu Ostrowickiego Andrzej Jabłoński, przedstawiciel Prezydenta Ostrowca Św. Jarosława Górczyńskiego ? Tomasz Gębka, wójt Gminy Bałtów Hubert Żądło, wójt Gminy Bodzechów Jerzy Murzyn, przedstawiciel Gminy Waśniów Marek Kołodziński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Ćmielowie Piotr Małek wraz radnymi oraz sołtysi z terenu gminy. Wśród przybyłych gości byli również: doktor Agnieszka Biel-Żak, doktor Tomasz Żak, przewodnicząca Komitetu Rewitalizacji Joanna Woch, prezes MKS ?Świt Ćmielów? i jednocześnie właściciel Farmy Świętokrzyskiej Łukasz Gębka, Wiceprezes MKS ?Świt Ćmielów? Paweł Ozimkiewicz, ks. Paweł Marek z parafi i pw. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie, ks. Proboszcz parafi i pw. Świętokrzyskie Edward Kania, strażacy OSP z terenu Gminy Ćmielów, a także tłumy mieszkańców Ćmielowa i okolicznych gmin, którzy gratulowali burmistrz znakomitego pomysłu i samej inwestycji.
Jednym z punktów ceremonii otwarcia Ćmielowskiej Tężni było jej poświęcenie przez ks. Pawła Marka oraz ks. Edwarda Kanię. Następnie przybyli na tę uroczystość goście wysłuchalipięknego koncertu muzyki relaksacyjnej w wykonaniu Marcina Walasa.
-Wchodzenie pod górkę może nie jest łatwe, może i jest męczące, ale jak się już wyjdzie na to wzgórze, to jakie piękne są widoki. I ten cel dzisiaj osiągnęliśmy wspólnie, a wszystko dla moich mieszkańców ? podsumowała inwestycję burmistrz Ćmielowa, Joanna Suska.
Warto podkreślić, że korzystanie z Ćmielowskiej Tężni Solankowej jest bezpłatne dla wszystkich. Tężnia czynna będzie codziennie w godzinach od 8 ? 20.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ćmielowska Tężnia Solankowa otwarta (zdjęcia)

  • 19 września 2021 at 20:06
    Permalink

    Jaka jest cena za wejście ?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *